USA poskytuje záujemcom o kúpu nového elektromobilu zaujímavé daňové úľavy a zľavy, ktoré však je možné využiť len na elektromobily vyrobené v USA. Po minulotýždňovom stretnutí v rámci Rady pre obchod a technológie opäť podľa správ CleanTechnica nedošlo k dohode medzi Bruselom a Washingtonom, takže zľavy na európske elektromobily nebude možné v USA využiť. Keby k dohode došlo, dotácia môže dosiahnuť výšku až 7 500 dolárov.

Súčasťou zákona o znižovaní inflácie je množstvo protekcionistických pravidiel, najmä voči Číne, keďže elektromobily dovážané z EÚ sú ovplyvnené aj miestom výroby a pôvodom komponentov a materiálov použitých na výrobu batérií.

Aby bolo možné využiť dotácie a zľavy musí 40 % kritických minerálov použitých v batérii pochádzať z USA alebo z krajiny, s ktorou má Washington dohodu o voľnom obchode, ako sú Kanada alebo Mexiko.

O tomto bizarnom zákone sme informovali v samostatnom článku už pred skoro 2 rokmi, kedy mal podobu návrhu. Zásadným spôsobom totiž môže ovplyvniť, ako svetové automobilky, vrátane tých európskych, pristupujú k výrobe a dizajnovaniu svojich elektromobilov.

Dohoda v nedohľadne

V polovici marca 2023 americký prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prvýkrát oznámili svoj zámer rokovať o dohode o kritických mineráloch pre batérie určených pre elektromobily. Rokovania však trvajú príliš dlho a pre viaceré nezhody sa USA a EU nevedia dohodnúť.

V prípade, ak sa USA a EÚ dokážu dohodnúť na partnerstve v oblasti surovín, elektrické vozidlá z Európy by mali nárok na 50 % zľavu, čo je v súčasnosti 3 750 USD. Dohoda medzi USA a EÚ o mineráloch sa pravdepodobne bude týkať kobaltu, grafitu, lítia, mangánu a niklu, ktoré sú rozhodujúce pre to, aby sa ekonomiky stali ekologickejšími.

Leapmotor

Expanzia z Číny

Čína využila nedostatok záujmu zo strany západných krajín v oblasti elektromobility, takže tejto krajine poskytuje monopol na dodávky batériových materiálov a komponentov pre elektromobily. Zákon o znižovaní inflácie spôsobuje, že mnohí výrobcovia z oblasti elektromobility ako Volkswagen a Northvolt sa rozhodli postaviť dôležité továrne na batérie v Kanade, a tak využiť zľavy poskytované USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú