Majitelia, ktorí majú vo svojich „peňaženkách“ nakúpený BitCoin, v posledných chvíľach prežívajú eufóriu z prudkého nárastu ceny tejto kryptomeny. BitCoin už od začiatku tohto roka stúpol na hodnote o viac ako 1 000 % a stále rastie. Napriek nedávnemu kolísaniu sa cena za jednotku najpopulárnejšej virtuálnej meny stabilizovala a opäť začala rásť. 

Pamätáte si ešte na časy, kedy bola hodnota BitCoinu smiešnych pár stoviek dolárov? Kto vtedy nenakúpil, môže teraz ľutovať, nakoľko sa cena tejto kryptomeny vyšvihla do závratných výšin. Nezabránili tomu ani mnohé pochybnosti, analýzy a predpoklady ekonómov či ďalších odborníkov, ktorí už v prvej polovici tohto roka predpovedali pád BitCoinu.

Rekord za rekordom

Najobľúbenejšia kryptomena zo všetkých teraz prekonala ďalšiu magickú hranicu – 16 000 dolárov – a blížila sa k hodnote 17 000 dolárov. Aktuálne mierne poklesla na niečo cez 15 000 dolárov. Ešte v stredu v neskorých hodinách bola jej hodnota na úrovni 14 000 dolárov. Obrovské prekvapenie prišlo práve vo štvrtok tohto týždňa, kedy sa hodnota BitCoinu vyšplhala na spomínanú rekordnú sumu. Tým najpopulárnejšia virtuálna mena prekonala svoj doterajší rekord a pravdepodobne sa ani naďalej nezastaví. Mnohí analytici však aj napriek rastu hodnoty vnímajú BitCoin ako virtuálne platidlo negatívne.

Neil Wilson zo spoločnosti ETX Capital sa na adresu tejto kryptomeny vyjadril: „Istým spôsobom sa jedná o bublinu, o ktorej jednoducho nevieme, kedy praskne.“ Ohromný nárast ceny za jednotku BitCoinu tak len utvrdil jeho pozíciu medzi ostatnými virtuálnymi menami. Jeho celková hodnota na trhu predstavuje podľa portálu CoinMarketCap neuveriteľných 400 miliárd dolárov. Pritom ešte pred 10 dňami bola táto suma o 100 miliárd nižšia. Koncom októbra tohto roka vyhlásila najväčšia burzová skupina, CME Group, plány na rozšírenie bitcoinových kontraktov, ktoré by tak potenciálnym investorom priniesli nové aktíva. Poraziť sa ju snaží konkurenčná spoločnosť Cboe.

Nenechaj si ujsť
Hackeri ukradli milióny dolárov v Bitcoinoch spoločnosti, ktorá spravuje kryptomeny

Aj takéto súboje na burze sa odzrkadľujú na výslednej cene BitCoinu, ktorý nás stále neprestáva prekvapovať. Je však otázne, ako dlho bude cena populárnej kryptomeny stúpať a nie je vylúčené, že svetoví odborníci môžu mať časom predsa len pravdu. Bude BitCoin aj naďalej nezastaviteľne zvyšovať svoju hodnotu alebo táto „veľká bublina“ praskne? Zatiaľ sú obe z možností reálne, no v každom prípade treba byť pri investovaní do tejto decentralizovanej virtuálnej meny obozretný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom