Hodnota najväčšej kryptomeny bitcoin si medziročne stále pripisuje takmer 400 % nárast, a to aj napriek veľkému prepadu, ku ktorému došlo koncom prvej polovice tohto roka.

Po „suchom“ lete, kedy zažíval stagnáciu takmer celý trh, sa koncom júla začali ceny hýbať opäť smerom nahor. A aj napriek tomu, že bitcoin a ether, dve najväčšie a najpopulárnejšie kryptomeny aj pre začínajúcich investorov si za posledný mesiac pripísali desiatky percent, „víťazmi“ spomedzi veľkých kryptomien sú iné meny.

Ako informoval portál Bloomberg, cena kryptomeny cardano sa za posledný mesiac zdvojnásobila, čo ju priviedlo na tretie miesto v rebríčku digitálnych aktív podľa trhovej kapitalizácie.


Štvrtý binance coin, za ktorým stojí najväčšia kryptoburza Binance, si taktiež v auguste pripísal takmer 50 %. Spomedzi prvej dvadsiatky spomeňme ešte token AVAX platformy Avalanche, ktorého cena sa tento mesiac strojnásobila, či DeFi token solana, ktorý presiahol hranicu 100 dolárov a dostal sa do prvej desiatky.

NEPREHLIADNI
Denne cez ňu premelú desiatky miliárd a jej CEO začínal v McDonals’s. Toto je príbeh najväčšej kryptoburzy, ktorá sa zmieta v problémoch

Analytici a investori sa však nezhodujú v názoroch, čo tento prudký nárast „altcoinov“ pomimo etheru spôsobuje. Dôvodom môže byť prechod na nové „vzrušujúce“ kryptomeny, ktoré po veľkom bull rune často rastú, no aj stále nízke úrokové sadzby centrálnych baniek a neustály príliv peňazí prostredníctvom rôznych stimulov v krajinách po celom svete, ktorý investorov tlačí k rizikovejším aktívam.

Napríklad podľa nedávneho prieskumu agentúry Harris Poll pre Yahoo Finance zhruba 15 % Američanov, ktorí získali dva finančné príspevky od vlády, investovalo časť alebo všetky tieto peniaze. Zároveň takmer polovica z tejto skupiny investovala aj do kryptomien.

Podobnú situáciu sme na začiatku roka mohli vidieť aj na Slovensku, kedy sa podľa rôznych štatistík investovali do kryptomien v našej krajine milióny eur.

Nedávna štúdia populárnej investičnej platformy eToro zase ukázala, že takmer štvrtina zo 6000 respondentov vlastní kryptomeny, pričom medzi mladými investormi toto číslo stúplo na takmer 50 %.

Prečítaj si tiež
Hotovosť bude minulosťou. Finanční experti predpovedajú začiatok éry kryptomien

Mnohí investori zároveň uviedli, že sú pripravení v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť svoje podiely v kryptomenách. Aplikácie dostupných búrz ako Coinbase sa zase v obchodoch s aplikáciami umiestňujú na popredných priečkach.

Za zvýšeným záujmom retailových investorov o kryptomeny je možné hľadať aj strach z narastajúcej inflácie po pandémii COVID-19. Investori totiž dlhé roky kupovali akcie či drahé kovy ako zaistenie proti inflácii, ktoré v dnešnej dobe čiastočne kryptomeny nahradzujú.

Podľa niektorých analytikov má dokonca bitcoin potenciál zlato nahradiť úplne a stať sa jedným z hlavných uchovávateľov hodnoty na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú