Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kryptomeny sa stali po dlhšom čase stredobodom pozornosti v závere minulého roka, keď sa cena najväčšej z nich začala rapídne zvyšovať. Rast pretrvával až do februára, kedy došlo k výraznému prepadu cien. Slovákov však neodradila ani táto situácia. Vo februári tohto roka sa predali kryptomeny za 11,5 milióna eur, informuje tlačová správa Black Apple.

Svet kryptomien zaujal už nielen menších investorov, ale aj veľké firmy, ktoré sa rozhodli nakupovať tisíce mincí Bitcoinu. Práve táto najväčšia kryptomena rozpútala veľký ošiaľ od novembra minulého roka, kedy jej cena rýchlo rástla. V uplynulých mesiacoch sme však mohli vidieť aj viacero prepadov.

Cena Bitcoinu sa opäť stabilizuje

V súčasnosti Bitcoin obnovil svoj silný rast a po niekoľkých dňoch sa opäť vrátil nad hodnotu 50 000 dolárov. Aktuálne sa tak na trhu kryptomien obchoduje s objemom viac ako 50 000 dolárov, teda s necelými 50 000 €.

Špecializovaný web Coindesk hovorí o tom, že najznámejšia kryptomena sveta včera pred poludním vzrástla o viac ako 5 % a od svojho tohtoročného minima, na ktorom sa ocitla začiatkom januára, jej cena vzrástla už takmer o 85 %.

NEPREHLIADNI
Platby Bitcoinom prichádzajú do Apple Pay. Ako na to + kedy príde podpora aj pre Android

Na svojom minime bola tento rok 4. januára, kedy sa Bitcoin v jednej chvíli predával len za 27 734 dolárov. Naopak, tohtoročné maximum je z 21. februára, a vtedy sa cena Bitcoinu vyšplhala nad neuveriteľných 58 000 USD.

Slováci nakúpili Bitcoin za milióny eur

V priebehu februára sa na Slovensku predali kryptomeny v hodnote takmer 11,5 milióna €.

„Takýto objem predstavuje až dvojnásobný medziročný nárast, čo znamená, že sa predaj kryptomien na slovenskom trhu oproti minulému roku zdvojnásobil,“ uviedol Martin Stránsky, riaditeľ najväčšieho domáceho obchodníka Bitstock.com.

V susednej Českej republike predstavoval februárový predaj kryptomien 900 miliónov Kč, čo je až šesťnásobok oproti februáru 2020. Dopyt ťahal najmä rastúci kurz Bitcoinu a ďalších kryptomien.

Za zvýšeným záujmom investícií do kryptomien a obzvlášť do Bitcoinu stoja aj veľké spoločnosti, ktoré v mnohých prípadoch vôbec prvýkrát do virtuálnej meny investovali. Azda najznámejší je prípad Tesly, ktorá nakúpila Bitcoin za 1,5 miliardy dolárov. Zároveň firma avizovala, že umožní platby za elektromobily práve touto kryptomenou.

Zhodnocovanie pritom môže pretrvávať. Viacerí odborníci vidia situáciu pozitívne a odhadujú, že sa cena Bitcoinu môže vyšplhať nad 50 000 €. Doterajšie maximum bolo podľa Coindesk na úrovni niečo málo cez 49 200 €.

„Dopyt zo strany firemných klientov už začíname pozorovať aj u nás. So vstupom Tesly do kryptomien môžeme čoskoro očakávať nárast bitcoinu na hodnotu 50 000 eur,“ tvrdí podľa TASR riaditeľ slovenskej spoločnosti Fumbi.network Juraj Forgács.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú