Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svet kryptomien si v uplynulých mesiacoch prešiel veľkými otrasmi, ktoré spôsobili ďalšie kolísanie cien aj tých najväčších virtuálnych platidiel. A hoci sa objavovalo aj množstvo negatívnych správ, na váhe kryptomenám to podľa odborníkov neubralo.

Sú to práve kryptomeny, ktoré môžu už do niekoľkých rokov pochovať tradičnú hotovosť, na čo však nemusia byť pripravené ani samotné banky, upozornil portál Interesting Engineering.

Kryptomeny zmenia finančný systém už do 10 rokov

Digitálne assety majú podľa odborníkov narúšať celý finančný trh a každú organizáciu, ktorá je zákazníkom finančných služieb. Zdá sa, že nás čaká zásadná zmena, a to vo všetkých oblastiach, od finančných nástrojov, až po akcie a akýkoľvek typ transakcií. Aspoň tak to tvrdia odborníci konzultačnej firmy Deloitte, ktorá prednedávnom zverejnila zaujímavý prieskum.

Podľa tejto spoločnosť by totiž mohli kryptomeny nahradiť fiat peniaze už od 5 do 10 rokov. Prieskumu sa zúčastnila vzorka 1280 respondentov, no nie všetci mohli byť oboznámení s odbornejšími pojmami zo sveta kryptomien, čo mohlo mierne skresliť výsledok.

Freepik

Napriek tomu však 76 % respondentov vyjadrilo silné presvedčenie, že digitálne aktíva budú do 10 rokov predstavovať alternatívu k fiat peniazom alebo ich náhradu. Digitálne aktíva vnímajú podľa firmy Deloitte ako budúcnosť aj mnohí finanční lídri. Pokiaľ by bola teda táto správa aspoň z polovice správna, znamenalo by to, že spoločnosti, ktoré sa na budúcnosť s digitálnymi aktívami nepripravujú, môžu neskôr postihnúť finančné problémy.

NEPREHLIADNI
Banky tajne „zaútočili” na kryptomeny. Digitálne euro je časť prvá, potom stratíme finančné súkromie

Nebude to však jednoduché. Prieskum podčiarkol aj viacero prekážok, ktoré stoja pred prechodom ku kryptomenám. Medzi takýmito problémami sú napríklad regulátori, obavy o bezpečnosť, legislatívne procesy alebo aj samotná finančná infraštruktúra či obavy z prijatia digitálnych aktív širokou verejnosťou. V poslednej prekážke vidí obavy 47 % respondentov prieskumu.

Freepik

Vo svete sa už objavil aj prvý prípad prijatia kryptomeny ako oficiálneho platidla. Tento odvážny krok spravil Salvádor, kde sa najväčšia kryptomena stala legálnou. Mnohí odborníci vidia ohromný potenciál práve aj v bitcoine, ktorý má už do roku 2050 spôsobiť podľa júlového prieskumu platformy Finder.com tzv. „hyperbitcoinizáciu“, kedy bitcoin prekoná fiat peniaze vydávané bankami.

Bitcoin má nahradiť aj zlato

Až 54 % respondentov si myslí, že hyperbitcoinizácia, teda moment, kedy sa bitcoin a transakcie v jeho sieti stanú dominantnou formou globálnych financií, príde aspoň do roku 2050, zatiaľ čo jeden respondent tvrdí, že sa tak stane až oveľa neskôr a 44 % odborníkov neočakáva, že k nej niekedy vôbec dôjde. Viac detailov z tohto prieskumu sme priniesli v samostatnom článku.

Niektorí odborníci sú vo svojich predpovediach natoľko odvážni, že považujú bitcoin ako budúcu náhradu zlata. Jedným, ak nie najužitočnejším, využitím kryptomien je však systém DeFi, alebo decentralizovaných financií, ktoré sú ale pre širokú verejnosť stále pomerne veľkou neznámou.

Freepik

NEPREHLIADNI
„Bitcoin nahradí zlato“, tvrdí známy analytik a prirovnali ho k drahému kovu

Práve tento systém môže v budúcnosti nahradiť podľa odborníka tradičný finančný systém. Pavel Přecechtěl vo svojom vyjadrení v rozhovore pre FonTech.sk predpovedá obdobnú zmenu vo finančnom systéme, ako výsledok prieskumu Deloitte.

„Ja osobne vsádzam všetko na to, že DeFi nahradí súčasný finančný systém. Všetky aplikácie, ktoré sú dnes v DeFi vidieť, sú len 5 % z toho, čo budeme reálne v DeFi za 5 až 10 rokov používať,“ vyjadril sa pre našu redakciu Pavel Přecechtěl.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú