V obrane Kyjeva pomohlo aj inak znepriatelené Bielorusko, informuje The Washington Post. Aktivisti a politickí disidenti sa rozhodli postaviť na stranu Ukrajiny, s čím ruská armáda nepočítala a celá situácia vyústila do gigantického konvoja ruskej techniky a následného ústupu.

Používali Windows XP

Jednou z kľúčových skupín, ktoré Ukrajine pomohli, sú kybernetickí partizáni pozostávajúci z bieloruských IT expertov v exile. Tí od roku 2020 vykonali proti vláde Bieloruska niekoľko úspešných hackerských útokov a nabúrali sa aj do železničnej siete Bieloruska, vďaka čomu spôsobili problémy s dopravou ešte skôr, než vkročili ruské vojská na územie Ukrajiny.

Juliana Šemetovec, hovorkyňa tejto skupiny z New Yorku, vyhlásila, že bolo hacknutie počítačov železníc jednoduché, keďže ešte vždy používajú zastaralý Windows XP s množstvom zraniteľných nedostatkov.

TASR AP Photo/Vadim Ghirda

K obzvlášť úspešným útokom došlo už 26. februára, kedy sa podarilo pomocou kybernetických útokov takmer úplne zastaviť železničnú dopravu. Následne sa začali objavovať satelitné snímky obrovského armádneho konvoja ruskej techniky s dĺžkou vyše 60 km, ktorý zastal pred Kyjevom a nedokázal sa bez paliva či náhradných dielov ďalej pohnúť. Za toto zlyhanie teda nemôže len katastrofálne ruské plánovanie, ale aj konanie spojeneckých síl.

Rusko sa spoliehalo na vlaky

Podobné útoky podľa odborníkov dali Ukrajine dostatok času na to, aby jej armáda zvolila čo najvhodnejší postup a zareagovala na ruskú inváziu. Sabotéri sa pritom inšpirovali históriou Bieloruska a to konkrétne Druhou svetovou vojnou, kedy Bielorusko sabotovalo nacistické železnice na spomalenie ich postupu.

„Nechceli sme zabíjať ruskú armádu alebo bieloruských vodičov. Použili sme preto k ich zastaveniu mierovú metódu,“ vysvetľuje Juri Ravavoj, bieloruský aktivista a obchodný odborár.

Útokov sa údajne, okrem kybernetických expertov, zúčastnili aj zamestnanci železníc a dezertéri bezpečnostných zložiek. Bielorusko sa pokúsilo o zastavenie podobných sabotérov, ktorých označilo ako teroristov a vyhráža sa im až 20-ročným pobytom za mrežami.

TASR - AP Photo/Evgeniy Maloletka

Zneškodnili aj satelity

Rusko kvôli útoku na Ukrajinu prišlo dokonca aj o svoje špionážne satelity, ktoré im zneškodnili hackeri z Anonymous. Agresor podobne prišiel, aspoň dočasne, aj o množstvo iných systémov a neustále je pod hackerskými útokmi.

Museli sa stiahnuť

Neustále rušenie, útoky a problémy so zásobovacou infraštruktúrou spôsobili, že Rusko svoje vojská zo severu Ukrajiny stiahlo. Ofenzíva Kyjeva viac zrejme nedávala zmysel, keďže boli strate obrovské, Kyjev opevnený a nálety a sabotáž ruskej techniky neprestávala.

Rusko sa momentálne sústredí predovšetkým na juh a východ krajiny, kde dochádza k rovnakým zverstvám ako na severe.

Aké jedinečné kúsky sa ešte spojeneckým hackerom v budúcnosti podaria ostáva otázkou najbližších týždňov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú