Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jednou z kľúčových zložiek ukrajinskej obrany je momentálne tím, ktorý pozostáva z tridsiatich špecialistov. Pomocou dronov a štvorkoliek dokázal zastaviť 60 kilometrov dlhý ruský konvoj, napriek tomu však hľadá zdroje medzi ľuďmi a dobrovoľníkmi, ktorí mu dávajú dary, informuje The Guardian.

Nočné prepadnutia

Skupina sa skladá z vojakov pochádzajúcich z leteckej výzvednej jednotky Aerorozvidka, ktorá vznikla ešte v roku 2014 ako skupina IT dobrovoľníkov. Neskôr sa stala kľúčovou súčasťou ukrajinskej armády a je známa najmä nočným prepadávaním ruských konvojov, predovšetkým azda najdlhšieho 60 km konvoja, ktorý mal pôvodne zaútočiť na hlavné mesto Ukrajiny, Kyjev.

Vo všeobecnosti je armáda Ukrajiny dobre zásobovaná jedlom, muníciou či dokonca špičkovými zbraňami zo zahraničia, to isté sa však nedá povedať o tejto skupine špecialistov. Aby sa udržala skupina pri živote, využíva súkromné kontakty a bežných ľudí, od ktorých získava kľúčové komponenty.

Medzi tie patria napríklad pokročilé modemy či kamery s termovíziou, ktoré je kvôli zákazom nemožné vyvážať na Ukrajinu. Okrem nočného videnia a odstreľovacích pušiek je tento tím vybavený diaľkovo odpaľovanými mínami a dronmi, ktoré dokážu niesť bomby s hmotnosťou 1,5 kg, nie je ale jasné, či sú medzi nimi aj ukrajinské drony Pomstiteľ.

Nevídaná efektivita

„Táto samostatná malá jednotka zničila v noci dve alebo tri vozidlá na čele konvoja a následne ostal zaseknutý. Ostali tam dve ďalšie noci a zničili množstvo vozidiel,“ vysvetľuje veliteľ jednotky Jaroslav Hončar a dodáva, že ďalej dokázali zneškodniť kľúčovú infraštruktúru a zastaviť postup ruského konvoja tým, že nedostal potrebné zásoby ako naftu či muníciu.

Skupina tiež pomohla v bojoch na Hostomeľskom letisku neďaleko Kyjeva, kde ostreľovala približne 200 ruských vojakov na opačnom konci letiska.

To následne pomohlo v obrane Kyjeva, keďže nemohli ruské jednotky použiť letisko na usadenie sa a prípravu väčšej ofenzívy.

Baykar

Jednotka sa momentálne snaží hľadať spôsoby, ktorými prekoná elektronickú vojnu Ruska. To sa totiž snaží neustále rušiť signál, ktorým špecialisti komunikujú so svojimi dronmi.

Jednotka preto usmerňuje svoju paľbu a akcie práve na elektronické systémy, ktorými Rusko takéto procesy vykonáva – dokonca sa ukrajinskej armáde podarilo jedno z takýchto zariadení zajať a poputuje do rúk USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú