Čestný doktorát Doctor honoris causa Slovenskej technickej univerzity v Bratislave si Bebo White prevzal z rúk rektora STU Roberta Redhammera dnes, t.j. v utorok 17. apríla, v Aule Dionýza Ikoviča, počas slávnostného zasadnutia Vedeckej rady STU.

Bebo White je v súčasnosti emeritný spolupracovník v Národnom urýchľovačovom laboratóriu SLAC (National Accelerator Laboratory), ktoré prevádzkuje Stanfordská univerzita. Laboratórium sa sústredí na výskum v oblasti fyziky vysokých energií a fyziky elementárnych častíc. Do výskumu webových technológií a Internetu sa zapojil počas pôsobenia v CERNe v roku 1989. Z jeho iniciatívy vzniklo v roku 1991 webové sídlo SLAC ako piate na svete a prvé mimo Európy.

B. White sa potom sústredil na výskum rodiaceho sa webu. Prispel k rozvoju metód tvorby webových sídel a rozhraní medzi človekom a počítačom. Je považovaný za zakladateľa webového inžinierstva. Pán White v rámci prijatia čestného doktorátu predniesol na pôde STU aj slávnostný príhovor, v ktorom poukázal na začiatky internetu, a aj na to, že ho musíme chrániť:

Počas posledných 30 rokov Web dramaticky zmenil tvár spoločnosti. Snívali sme, že prinesie globálnu spoluprácu, že bude zatvárať „digitálne“ nožnice, že prístup k internetu bude základným ľudským právom. Snívali sme, že web prinesie pozitívne spoločenské zmeny, posilní jednotlivcov a menšiny, a v neposlednom rade, že zostane slobodný.

Web je však dnes cieľom útokov tých, ktorí chcú z neho profitovať. Témy ako sieťová neutralita či správa digitálnych prístupových práv ohrozujú jeho slobodu a vracajú nás do čias, keď bol prístup k internetu pod kontrolou korporácií. Máme dnes jednu či dve generácie, ktoré nepoznajú svet bez Webu. A my máme povinnosť udržať pre ne to, o čom sme v súvislosti s webom snívali. Verím, že i táto univerzita a jej študenti a absolventi k tomu svojou prácou a výskumom prispejú,“ povedal v príhovore Bebo White.

Čestný doktorát pre osobnosti

Vedecká rada STU udeľuje titul Dr.h.c. významným domácim aj zahraničným osobnostiam, ktorí celoživotným dielom prispeli k rozvoju vzdelávania, vedy či umenia a sú medzinárodne uznávanými odborníkmi. Od roku 2003 udelila tento titul 36 osobnostiam, medzi nimi sú napr. astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan, posledný muž, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca či Douglas Dean Osheroff, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, rovnako s predkami slovenského pôvodu.

Čestný titul si B. White prevzal v rámci osláv 15. Výročia Fakulty informatiky a informačných technológií STU a pri tejto príležitosti absolvuje vo štvrtok 9.4 aj dve prednášky na tému kryptomien a blockchainu. Program nájdeš na oficiálnej stránke Slovenskej technickej univerzity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom