banner-nubia-z11Vynikajúcu taxislužbu Uber poznáme už niekoľko mesiacov aj na Slovensku. I keď sprvu sa zdalo, že tento startup prevalcujú konkurenčné taxíky v Bratislave, po čase ľudia zistili, že práve Uber im dokáže poskytnúť špičkový komfort z jazdy pri zachovaní nízkych nákladov. 

Kým my si tu na Uber ešte len zvykáme, San Francisco zažilo včera veľkú udalosť. Uber totiž predstavil autonómny taxík, ktorý bude brázdiť ulice jedného z najväčších miest v USA. Testovacia fáza prebiehala niekoľko mesiacov, počas ktorej mali tieto autá získať čo najpresnejšie podklady pre bezchybné fungovanie. Ak teda niekedy pôjdete do San Francisca a zoberiete si Uber, ocitnúť sa môžete v jednom z luxusných áut z dielne švédskeho Volva, ktoré dodalo svoje vlajkové SUV-čko XC90. Už určite tušíte, že vo vnútri to srší luxusom a poriadnou výpočtovou silou, ktorá obstaráva všetky náročné operácie pre bezproblémový chod vozidla.

uber-autonomne-auto-foto-predna-cast

zdroj fotografie: theverge

Dominantou je letecký laserový senzor na streche (360 stupňové snímanie), ktorý monitoruje premávku a neustále sleduje okolie. Aby bola zabezpečená úplná prevádzkyschopnosť, na prednom sedadle sedí vždy jeden človek, ktorý prevezme riadenie v prípade núdze. Redaktor z portálu TheVerge, ktorý si jazdu na takomto Uber taxíku vyskúšal, však dodal, že počas testovacej jazdy to bolo výhradne auto, ktoré prechádzalo ulicami bez najmenších problémov. Predstaviteľ spoločnosti dodal, že auto dokáže v zlomku sekundy previesť riadenie na vodiča a úplne vypnúť autonómne funkcie. Cieľom Uberu v budúcnosti je ale úplné osamostatnenie týchto áut, no táto technológia je ešte len v „plienakch“

uber-autonomne-auto-foto-laserovy-senzor

zdroj fotografie: theverge

TIP: Takto vníma Tesla cestnú premávku pri autonómnom riadení

Dopravný inšpektorát v Californii vo veľkom podporuje testovanie autonómnych vozidiel na svojich cestách a dovedna už 20 popredných výrobcov podpísalo dohodu o testovaní. O Volvo XC90 snáď ani netreba veľmi písať. Vlajkový model výrobcu zo severu disponuje tou najmodernejšou výbavou, ktorá sa medzi špičkou rozhodne nestratí. Enormný priestor pre posádku zabezpečí, že aj cestujúci vo väčších skupinkách si užijú patričný komfort. Uber a Volvo ešte začiatkom roka uzavreli významnú dohodu o dodávke 100 vozidiel práve pre účely autonómnych taxíkov. Hlavnú rolu hralo vysoké skóre automobilky pri najrozličnejších bezpečnostných testoch!

uber-autonomne-auto-foto-interier

zdroj fotografie: theverge

Ako sa prevádzka spustila, naskytol sa hneď aj prvý problém. Na zázname nižšie je vidieť, že vozidlo suverénne prešlo cez červenú. Uber zatiaľ nevydal žiadne oficiálne vyhlásenie, no podľa kuloárov, za tento priestupok je zodpovedný vodič vozidla, ktorý vtedy šoféroval, nie auto alebo jeho chybné autonómne funkcie na vyhodnocovanie stavu premávky. Aby toho nebolo málo, o niekoľko hodín neskôr prišla ďalšia správa, ktorá informuje o porušení priestupku v podaní Uberu.

Žiaľ, ani jedna udalosť nemá podrobnejšie vysvetlenie, no veríme v skoré uvedenie týchto problémov na pravú mieru. Na záver ešte spomenieme jednu zaujímavosť, ktorou je princíp objednávania tejto služby. V aplikácii sa vám zobrazia na hlavnej ploche všetky dostupné autá. V prípade, že ešte nedôverujete autonómnym variantom taxíka, vybrať si budete môcť aj klasického, ľudského vodiča, ktorý vás odvezie do požadovanej destinácie. Jedno je isté, na Slovensku niečo takéto nehrozí určite ešte niekoľko rokov.

TIP: Čínska spoločnosť NextEV údajne vyrobila najrýchlejší elektromobil sveta, svojou rýchlosťou prekonáva aj Teslu

Takto to vyzeralo počas prvej testovacej jazdy:

Články s označením „Tech News“ v nadpise ponúkajú prehľad o technologických novinkách a zaujímavostiach z rôznych oblastí od najväčších svetových gigantov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP