banner-mi-mixTesla je na trhu už nejaký čas, za ktorý sme si stihli zvyknúť, že autonómne vozidlá sú naozaj skutočnosťou. Pred pár rokmi by to mohlo znieť ako sci-fi, no čo reálne stojí za autonómnym ovládaním auta a ako vníma cesty?

Každý technologický nadšenec vždy chcel vedieť, čo sa skrýva vo vnútri všetkých tých skvelých zariadení. Takúto možnosť nám teraz z časti poskytla Tesla, ktorá vyrába automobily s autonómnym riadením. Približne pred mesiacom výrobca oznámil, že všetky nové autá, ktoré zídu z jeho výrobnej linky, budú vybavené a prispôsobené na možnosť autonómneho riadenia. Okrem toho americký výrobca ponúka aj detailnejší pohľad auta a spôsob, ako vidí cesty, čo nám prináša predstavu o fungovaní tohto systému. Konkrétne tento pohľad zverejnil sám Elon Musk na sociálnej sieti Twitter.

Elon Musk, chairman and chief executive officer of Tesla Motors Inc., speaks in front of a Tesla Model S electric car on day two of the 2010 North American International Auto Show in Detroit, Michigan, U.S., on Tuesday, Jan. 12, 2010. The 2010 Detroit auto show runs through January 24 and features 60 new vehicle premieres. Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images

Podľa zákona je nutné, aby pri prevádzke takéhoto typu vozidla bol vždy prítomný aj vodič, ktorý by zasiahol v prípade potreby. Musk nám teraz prostredníctvom videa približuje spôsob fungovania riadenia Tesly, ktorá je schopná dôjsť do cieľovej destinácie úplne sama. Bez pomoci vodiča zvládne prejsť cez semafóry, križovatky a iné zákutia asfaltových ciest. Ak sa dostane do cieľa, prichádza na rad parkovanie, ktoré taktiež zvláda bravúrne.

TIP: Pozrite sa, ako Tesla Model S zabránila zrážke vďaka funkcii „instant speed“

Všetky farby z pohľadu Tesly majú svoje dôležité zastúpenie. Na videu môžete vidieť, ako auto rozlišuje jazdné pruhy, značky, chodcov a mnoho iných faktorov, ktoré sa na cestách vyskytujú. Zvláda aj vyhodnocovanie kritických situácii, ktoré by mohli byť potenciálne nebezpečné pre šoféra a premávku. Skvelou novinkou je, že najnovšie vozidlá budú mať vo svojej výbave ešte výkonnejší počítač, konkrétne sa hovorí až o 40-násobne silnejšom počítači, ktorý bez problémov dokáže vyhodnotiť údaje zo sonarov, radarov a ďalších technológií, ktoré Tesla pre svoju autonómnu prevádzku využíva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP