Elektromobily postupne naberajú na popularite a tento rok má byť podľa analytikov zlomový. Agentúra IEA vo svojej štúdii zverejnila odhad, že každé piate predané auto v tomto roku bude elektrické. Za všetkým má stáť hlavne príchod lacnejších elektromobilov.

Auto viac nemusíš vlastniť

Zvýšiť konkurencieschopnosť sa na starom kontinente snaží aj Peugeot patriaci pod krídla automobilového giganta Stellantis, informuje portál Bloomberg. Napriek tomu, že podľa generálnej riaditeľky Lindy Jackson sú predajné čísla elektromobilov Peugeotu stabilné, obávajú sa, že prebiehajúce diskusie Európskej únie o detailoch zeleného prechodu môžu mať neblahý vplyv na elektomobilitu ako takú.

Martin Katler / FonTech

Aj to je jeden z dôvodov, prečo Peugeot v Európe zavádza nový program s názvom „pay-as-you-go“. V rámci neho zákazníci platia paušálny mesačný poplatok za využívanie modelu e-208 podľa prejdených kilometrov. Treba však poznamenať, že „pay-as-you-go“ nie je pre koncern Stellantis úplnou novinkou. Automobilový gigant totiž ešte v polovici minulého roka na svojom webe predstavil ponuku „Electric As You Go“, čo je program dlhodobého prenájmu batériových elektrických vozidiel.

K dispozícii okrem e-208 sú aj Opel Corsa-e alebo Opel Mokka-e, pričom toto portfólio by sa malo rozširovať. Uvádzacia cena tohto programu sa pohybovala na úrovni 110 €/mesiac + 7 centov za každý prejdený kilometer (podmienkou bolo prejsť minimálne 500 km mesačne).

Peugeot

V podstate tento trend vo svete elektomobility vedie k platbám za vozidlo len vtedy, keď ho skutočne zákazník používa a robí elektromobily dostupnejšie pre širšiu vrstvu obyvateľstva. Koncern v tom čase priznal, že sa inšpiroval trendom „Pay-per-Use,“ ktorý je čoraz obľúbenejší v rôznych odvetviach.

Peugeot predstavil nový generáciu i-Cockpit

Tlak na zvyšovanie cenovej dostupnosti nie je náhodný. Podobne ako ďalšie európske automobilky, aj Peugeot čelí tlaku zo strany konkurencie a zákazníkov na výrobu čoraz kvalitnejších a lacnejších vozidiel. Jedným z krokov, ako zvýšiť svoju konkurencieschopnosť, je podľa generálnej riaditeľky aj zdieľanie technológií medzi 14 značkami, ktoré zastrešuje skupina Stellantis.

Peugeot nie je jediný

S veľmi podobnou novinkou na svetlo sveta vyrukovala aj spoločnosť MG Motor, ktorú vlastní čínska spoločnosť SAIC Motor. Tá vo Francúzsku spustila novú lízingovú ponuku, v rámci ktorej môžu tamojší vodiči získať za 99 eur mesačne elektromobil MG4. Uvedené zároveň odpovedá modelu, ktorý by francúzska vláda rada zaviedla v prospech automobilov vyrobených v Európe, uvádza spravodajská agentúra Reuters na svojom webe.

Ponuka platí od 1. júla do 31. augusta a je realizovaná v spolupráci s francúzskym bankovým partnerom MG Motor Credit Agricole Consumer Finance. Dodatočný bonus vo výške 7 000 eur si môžu nárokovať kupujúci s nízkym príjmom, pričom zahŕňa aj verejnú pomoc vo výške 2 500 eur vyplatenú výmenou za zošrotovanie starého auta so spaľovacím motorom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP