Spoločnosť Asus včera na MWC v Barcelone predstavila novú generáciu telefónov Zenfone. Model 5Z s najnovším Snapdragonom 845 a dizajnom iPhone X mieri do navyššej ligy.

Asus odštartoval predaj smartfónov pod označením Zenfone zhruba pred 4 rokmi a včera predstavil už jeho 5. generáciu, ktorú zastupujú tri modely. Vlajkovú loď 5Z a zástupcov strednej triedy s označením 5 a 5Q (Lite). Poďme sa teda pozrieť na tieto novinky bližšie.

Asus Zenfone 5Z a 5

Klony iPhone X

Pri pohľade na prednú stranu telefónu nám je jasné, že aj Asus nastúpil na pomyselný vlak čo najväčšieho pomeru obrazovky k telu. Modely 5Z a 5 majú zhodný dizajn, čiže u obidvoch je neprehliadnuteľný výrez v displeji, ktorý nápadne a určite nie náhodou pripomína dizajn iPhonu X.

Inšpirácia iPhonom je zrejmá aj pri pohľade na zadnú stranu zariadenia, kde nájdeme duálny fotoaparát s vertikálne uloženými kamerami, LED bleskom a takisto aj čítačku odtlačkov prstov.

Veľká obrazovka a duálny fotoaparát

Netradičný je pomer strán telefónu, 19:9, ktorý dovolil výrobcovi použiť veľký 6,2-palcový IPS panel s FHD+ rozlíšením. Hlavný snímač kamery má 12 MPx s clonu f/1,8, kde Asus deklaruje výborné fotografie pri zlých svetlených podmienkach. Sekundárny snímač má 8 MPx a 120-stupňový širokouhlý objektív.

 

Ďalší zabijak vlajkových lodí?

Zástupca najvyššej triedy 5Z sa môže pýšiť použitím najnovšieho Snapdragonu 845, ktorému bude sekundovať operačná pamäť RAM a úložisko až v 3 rôznych konfiguráciách. Najnižšia bude mať kombináciu 4 GB RAM a 64 GB úložiska, stredná 6 GB RAM + 128 GB internej pamäte a navyššia 8 GB RAM + 256 GB úložisko.

Model 5 bude poháňaný slabším procesorom Snapdragon 636 a na výber budú 2 kapacity operačnej pamäte RAM – 4 alebo 6 GB RAM so 64 GB úložiskom.

Stereo reproduktory a umelá inteligencia

Asus do svojich smartfónov implementoval stereo reproduktory, ktoré na papiery majú dobré parametre. Operačným systémom bude Android s nadstavbou ZenUI. Výrobca sa vyjadril, že toto je ich najčistejšia nadstavba doteraz, čiže by nemala mať predinštalovaných plno zbytočných aplikácií tretích strán.

Veľkú časť prezentácie bola reč o nových možnostiach, ktoré ponúkajú telefóny Zenfone a ktoré výrobca pomenal „AI-driven“, čo môže evokovať prítomnosť umelej inteligencie. Bohužiaľ sa zdá, že skôr ide od premyslený marketingový ťah ako umelú inteligenciu.

Skvelá cena

Najvyšší model by sa mal predávať za 479 €, čo je skutočne výborná cena vzhľadom na výbavu a dizajn zariadenia. Jeho príchod na trh však ešte nie je upresnený. Pre model 5 ešte nepoznáme ani približnú cenu, ale očakávame ju určite nižšiu ako pre model 5Z.

Asus Zenfone 5Q

Tento zástupca strednej triedy si ide svojou vlastnou cestou. Nemá ikonický výrez na displeji, ako jeho výkonnejší súrodenci, ale tiež ponúka celkom atraktívny dizajn. Pomer strán displeja dosiahol 18:9.

  

Predná duálna kamera pre selfie maniakov

Výrobca stavil na duálny fotoaparát nielen na zadnej strane, ale aj vpredu. Kamery na zadnej strane sú uložené vertikálne v strede hornej časti a vedľa nich sa nachádza LED blesk. Pod fotoaparátom našla svoje miesto čítačka odtlačkov prstov.

Nenechaj si ujsť
MWC 2018: Nokia to berie útokom. Má vlajkovú loď so zahnutým displejom a ďalšie novinky

Spadá do strednej triedy

Srdcom zariadenia bude procesor Snapdragon 630 so 4 GB operačnej pamäte a 64 GB úložiskom. Dostupnosť modelu ani jeho cena ešte nie je známa, no jeho príchod do predaja sa očakáva už čoskoro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom