K Zeme sa blíži obrovský asteroid. Vedci ho donedávna klasifikovali ako pomerne nebezpečný kvôli jeho neistej dráhe, informuje Independent. Na vesmírne pomery sa dostane celkom blízko a riziko zrážky nie je ani po prehodnotení údajov jeho trajektórie úplne nulové.

Riziko pretrváva

Asteroid s názvom 388945 (2008 TZ3), ako ho eviduje NASA, je momentálne vzdialený od Zeme milióny km, pričom najbližšie sa dostane už pár hodín. Jeho vzdialenosť od Zeme vtedy, podľa Jerusalem Post, klesne na 5,7 miliónov km a dosiahne rýchlosť voči Zemi až 8,22 km/s.

Mesiac pritom obieha Zem vo vzdialenosti takmer 400 000 km, takže v prípade tohto asteroidu reálne nebezpečie nehrozí. Ešte donedávna ho však astronómovia evidovali ako potenciálne nebezpečný s pravdepodobnosťou zrážku, ktorú nebolo možné vylúčiť. Na základe nových a presnejších pozorovaní sa však podarilo toto riziko pre najbližší prelet vylúčiť.

ksandrphoto/freepik

Dôvodom bola nejasná trajektória asteroidu. Momentálne je našťastie príliš blízko k svojmu najbližšiemu preletu okolo Zeme a pre zmenu smeru na Zem potrebuje extrémne množstvo energie.

Desivá však na tomto asteroide zostáva veľkosť a riziko nárazu pri budúcich blízkych preletoch.

Môžu byť užitočné

Asteroidy sa môžu čoskoro ukázať aj ako užitočné, keďže skrývajú ohromné množstvo vzácnych kovov. Tie sú dôležité pri kolonizácii vzdialených planét či mesiacov, ich ťažba však ostáva v rovine sci-fi a nie je jasné, či sa stanú aj ekonomicky výhodnými.

Veľkosť hodná katastrofy

Našťastie však NASA vyhodnotila, že v prípade tohto asteroidu neexistuje reálne riziko zrážky so Zemou na najbližších sto rokov – v neskoršej budúcnosti sa to však môže zmeniť. Menšie objekty sú totiž oveľa citlivejšie a náchylnejšie k odchýlkam, pričom na nich vplývajú gravitácie iných objektov a dokonca aj slnečné žiarenie, ktoré nesie na prvý pohľad zanedbateľnú energiu.

Pôvodné obavy vyvolávala nielen nejasná trajektória, ktorá sa môže časom meniť kvôli odchýlkam, ale predovšetkým jeho veľkosť, ktorá je v tomto prípade, s priemerom 292,8 m, dostatočná na to, aby taký asteroid zdemoloval jeden celý kontinent.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Je však možné, že v budúcnosti nemusia takéto asteroidy predstavovať žiadny problém. Ľudstvo totiž pracuje na obranných systémoch proti podobným hrozbám a jedným z ideálnych príkladov je misia DART, ktorá sa pokúsi odkloniť asteroid z jeho aktuálnej trajektórie a zistiť tak, či je takáto metóda funkčná a reálne použiteľná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP