Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia prichádzajú s neuveriteľným objavom, v našej galaxii sa nachádza doteraz nedetegovaný, neznámy objekt. Zatiaľ nevieme, aký je jeho pôvod a čo je vôbec zač, informuje IFLScience. Objavili ho pomocou nového čínskeho rádioteleskopu, ktorý je zároveň najväčší na svete.

Má naša galaxia nové rameno?

Tím čínskych astronómov z Nankingskej univerzity objavil za pomoci najväčšieho rádioteleskopu na svete, známeho pod skratkou FAST, obrovský neznámy objekt v Mliečnej ceste. Nedokážu zatiaľ s istotou určiť, o čo presne ide.

Pixabay / Lumina Obscura

Táto štruktúra dostala názov Cattail a podľa tímu o najvzdialenejšiu obriu štruktúru v našej galaxii. Spôsob tvorby obrovských štruktúr v takej veľkej vzdialenosti nie je zatiaľ jasný, môže však ísť o nové galaktické rameno, o ktorom sme doteraz nevedeli. Mliečna cesta je tak aj naďalej plná prekvapení – len nedávno vedci prišli na to, že sa extrémne deformuje.

Táto teória má ale jeden problém, pretože neznámy objekt úplne nekopíruje zakrivenie galaktického disku, tvrdí tím vo svojej štúdii. Tento neznámy objekt je štruktúrou, ktorá pozostáva z ohromného množstva plynov.

Pozorovanie je problematické

Aj keď sa v Mliečnej ceste nachádzame a je k nám teda najbližšia, jej pozorovanie, zobrazovanie v troch rozmeroch a meranie vzdialeností v nej je extrémne náročné. Práve meranie vzdialeností v tomto prípade všetko komplikuje – ako prirovnáva Science Alert, je to ako určovať objem vody v obrovskej nádrži.

Youtube / National Geographic

Vedci vypočítali rýchlosť pohybu spomínanej štruktúry, ktorá poukázala na to, že sa nachádza vo vzdialenosti 71 750 svetelných rokov od galaktického jadra.

Nachádza sa tak ďalej, než ktorékoľvek iné rameno Mliečnej cesty a podľa dát rádioteleskopu FAST má na dĺžku až 3590 svetelných rokov a 675 na šírku.

Čínski astronómovia potom však použili aj dáta z iného systému a zistili, že objekt môže byť ešte väčší – neuveriteľných 16 300 svetelných rokov.

Teleskopy nás ženú vpred

Pozemné teleskopy sú zodpovedné za neuveriteľné množstvo objavov, medzi ktoré patrí aj nedávna detekcia gigantického mraku. Ten je väčší, ako naša galaxia, pohybuje sa vysokou rýchlosťou a navyše môže dosahovať teplotu až 10 000 000 °C. Za jeho objavením stálo viacero pozorovacích systémov, medzi ktorými bol aj teleskop VLT (Very Large Telescope).

Systém ďalekohľadov Very Large Telescope / Zdroj: ESO/S. Brunier

Kým VLT sa nachádza v Čile, FAST vybudovala Čína na svojom území. S 500 m priemerom „taniera“, ktorý zachytáva kozmické rádiové signály, ide o najväčší rádioteleskop na svete. Vedcom čiastočne nahrádza bývalý rádioteleskop Arecibo, ktorý sa zrútil koncom minulého roka.

Oveľa väčším sa však môže stať potenciálny rádioteleskop LCRT (Lunar Crater Radio Telescope) na povrchu Mesiaca. Tomuto projektu NASA udelila dotáciu vo výške 500 000 amerických dolárov a v prípade realizácie pôjde o plochu s priemerom 1 km v lunárnom kráteri s veľkosťou od 3 do 5 km.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú