Skafandre na Medzinárodnej vesmírnej stanice starnú a ich vek začína vytvárať vážne problémy pre astronautov, ktorí trávia na palube ISS celé mesiace a ich povinnosťou je, okrem iného, aj vystupovanie do otvoreného vesmíru a servis stanice.

Ako však informuje Phys.org, z kľúčových skafandrov uniká voda.

Zákaz vychádzania

Skafandre používané astronautmi NASA na Medzinárodnej vesmírnej stanici vznikli pôvodne ako skafandre pre posádky Raketoplánov. Od posledného letu Raketoplánu v roku 2011 však slúžia výlučne na ISS v rámci výstupov do otvoreného vesmíru, ktoré bežne trvajú až do 8 hodín a ich cieľom je oprava stanice alebo montáž nových komponentov.

Ako sa ale ukázalo pri poslednom výstupe, tieto skafandre nie sú úplne v poriadku. Po návrate totiž objavila NASA astronautka Kayla Baron vodu v skafandri nemeckého astronauta Matthiasa Maurera.

V beztiažovom stave sa voda zhromažďuje do bublín a môže sa stať vážnym rizikom, ktoré bližšie opisuje kanadský astronaut Chris Hadfield z vlastnej skúsenosti.

V rámci prevencie NASA zrušila ďalšie výstupy do vesmíru až do momentu, než sa podarí tento problém vyriešiť, píše UniverseToday.

Na tento rok mala NASA naplánované ešte najmenej štyri takéto výstupy a v rámci nich mali astronauti pracovať na vylepšeniach stanice. Príčinu problému sa však zatiaľ identifikovať nepodarilo a nie je preto jasné, či bude možné ju vyriešiť priamo na ISS.

Dočkáme sa nových skafandrov?

„Na základe toho, čo zlyhalo a aké riziko to predstavuje pre stanicu a misiu celkovo, sa pozrieme kde sa nachádzame s vyšetrovaním a prídavnými riešeniami ktoré implementujeme a špecificky sa rozhodneme, na čom sme,“ vyhlásila Dana Wiegel, manažérka ISS pre NASA.

NASA pracuje aj na vývoji nových skafandrov pre lunárny program Artemis, ktoré astronauti potrebujú pre výstup na povrch Mesiaca. Artemis neustále naráža na prekážky z hardvérom a zdá sa, že prvé pristátie ľudí na Lune v rámci tohto programu bude nakoniec meškať predovšetkým kvôli skafandrom, ktorých vývoj mešká.

Americký astronaut Robert L. Curbeam Jr. a astronaut Európskej vesmírnej agentúry Christer Fuglesang v roku 2006 počas výstavby ISS. Zdroj: NASA

Riešenie ponúkol Elon Musk a ako sa nedávno ukázalo, mal na to dobrý dôvod. Vlastné skafandre totiž vyvíja aj kozmická spoločnosť SpaceX, ktorý chystá historicky prvý komerčný výstup človeka do vesmíru a zabezpečí tiež transport astronautov z orbity Mesiaca na jeho povrch pomocou upravenej verzie rakety Starship.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP