Apple stále hľadá partnera, s ktorým by sa pustil do výroby ich vlastného elektromobilu, no z Kalifornie aktuálne prichádzajú správy, že sa tento svetový výrobca techniky spája s ďalším technologickým velikánom, spoločnosťou Tesla. Ako informuje The Verge, spolupráca sa netýka výroby elektromobilu pre Apple, ale dodávky batérií Megapack pre solárnu farmu Apple v Kalifornii.

Solárna farma spoločnosti Apple, nachádzajúca sa v Severnej Kalifornii, dostane obrovskú „zásobáreň“ energie. Apple nakúpi od Tesly celkovo 85 batérií Megapack, ktoré budú dohromady schopné uchovať až 240 MWh energie.

NEPREHLIADNI
Ďalšia krajina spustí batériový systém Tesly. Stabilizuje elektrickú sieť

Solárna farma spolu s batériami od Tesly bude slúžiť na napájanie technologického centra Apple Park v Cupertine. Solárna farma „California Flats“ dokáže produkovať až 130 MW energie. V kombinácií s batériami od Tesly by tento systém stačil na nabíjanie až 7 000 domácností počas celého dňa.

Najväčší batériový projekt sveta

Keď sa výstavba obrovskej 240 MWh batérie dokončí, pôjde o najväčší batériový projekt nie len v krajine, ale aj na svete, informuje Electrek. Pre porovnanie, megabatéria Tesly v južnej Austrálii disponuje kapacitou 193,5 MWh. V tejto oblasti batériový systém Tesly nezabezpečuje len stabilitu siete, no tamojším obyvateľom tiež šetrí hromadu peňazí na nákladoch za elektrinu.

YouTube/Matthew Roberts

Apple vyjde tento nákup poriadne draho. Tesla si pri batériách Megapack účtuje 200 až 300 dolárov za kWh. Ak má mať celá „farma“ kapacitu 240 MWh, jej cena sa potom bude pohybovať na úrovni viac ako 50 miliónov dolárov, čo je v prepočte zhruba 42,5 milióna eur.

Tesla buduje megabatériu aj pre seba

Texas bude po dokončení továrne Gigafactory „novým domovom“ Tesly. V Austine už rastie nová továreň na výrobu elektromobilov, no americká spoločnosť tu potajme buduje ďalší obrovský projekt, megabatériu s kapacitou až 100 MWh.

Tesla

Obrovská batéria, ktorá má zabezpečiť stabilitu miestnej energetickej siete, rastie v meste Angleton, približne 40 km od Houstonu. Masívna „batériová farma“ má celkovú kapacitu 100 MWh a pozostáva z 20 samostatných batériových blokov.

Megabatéria má zabezpečiť stabilitu elektrickej siete, nedávne mrazy totiž v danej oblasti spôsobili niekoľko vážnych výpadkov elektrickej energie. Podobné výpadky by pre továreň Gigafactory a samotnú výrobu mohli znamenať veľkú hrozbu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom