Sťahovanie a nakupovanie hudby na platforme iTunes možno už o rok nebude dostupné. Posledné správy hovoria o možnosti, že Apple má celú službu výrazne obmedziť. Záujmom spoločnosti má byť najmä orientácia na iný biznis model.

Ešte pred pár dňami informoval portál The Verge, že Apple do konca aktuálneho mesiaca ukončí podporu predaja albumov so špeciálnymi bonusmi, ako video či skladby navyše, ktoré boli zahrnuté v balíčkoch iTunes LP. Ostatné služby nemali byť dotknuté. Apple túto informáciu potvrdil, zdá sa však, že v dlhšom časovom horizonte nemusí ísť o jediný prípad obmedzenia funkcií iTunes.

Podľa informácií portálu DigitalMusicNews, ktorý sa odvoláva na ľudí pohybujúcich sa blízko spoločnosti, by ukončená mohla byť podpora sťahovania akejkoľvek hudby na platforme iTunes. Ako predpokladaný dátum, od ktorého bude spustené obmedzovanie služby zdroj uvádza 31. marec 2019. Mohlo by ísť pritom len ohlásenie zmien a vypínanie sťahovania začne postupne.

Sústredenie na predplatiteľov

Hlavným dôvodom obmedzovania iTunes má byť preferovanie predplatenej streamovacej služby Apple Music. Priamy súper Spotify má momentálne približne 40 miliónov predplatiteľov a veľmi slušné vyhliadky na ďalší rast.

Ešte pred potvrdením správy, že Apple ukončí kupovanie albumov iTunes LP, sa k záležitosti pre BBC vyjadril predstaviteľ Apple Music, Jimmy lovine. Podľa jeho slov Apple ukončí možnosť sťahovania hudby na iTunes, keď „ľudia prestanú nakupovať“. Ak by ale približne o rok skutočne došlo k zmenám, používatelia Apple zariadení budú môcť naďalej prehrávať hudbu zakúpenú na iTunes.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom