To, že CEO Xiaomi obdivuje Apple a jeho produkty nie je žiadnym tajomstvom. Výročný iPhone X je doposiaľ najrevolučnejím spomedzi všetkých modelov, ktorý definoval nový spôsob ovládania systému bez domovského tlačidla. Xiaomi sa na úspech iPhonu X nechce len prizerať a obdobné gestá už využilo v poslednej beta verzii MIUI 9.  

Smartfónový svet zažil v poslednom roku veľkú revolúciu, ktorá zmenila spôsob, akým sme tieto zariadenia videli doposiaľ. Uhlopriečky obrazoviek sa zväčšili a rámiky ustúpili. Zväčšením pomeru obrazovky k telu noviniek v nich už neostalo miesto pre domovské tlačidlo.

Kým mnohé modely stále pri navigácií v systéme stavajú na softvérových tlačidlách, Apple na to išiel z iného konca a vo svojom bezrámikovom iPhone X využil gestá. Najnovšie správy ale odhaľujú, že po vzore tohto giganta sa vydáva aj „čínsky Apple“, teda Xiaomi, ktoré do vlajkovej lode Mi MIX, Mi MIX 2, ale aj lacnej Redmi 5-ky a jej väčšieho súrodenca plánuje zabudovať gestá pre navigáciu v systéme.

Nápady z Cupertina zavítali do Číny

Funkcia pomenovaná ako „full-screen gestá“ už bola otestovaná v poslednej beta verzii MIUI 9, ktorá dopĺňa Android. Stlačenie softvérového ekvivalentu domovského tlačidla pre návrat na domovskú obrazovku tak nahradí gesto potiahnutia zdola nahor. Naposledy otvorené aplikácie si používateľ bude môcť zobraziť rovnakým gestom, no s pridaním malej pauzy. Potiahnutie z ľavého či pravého kraja smerom do stredu obrazovky zasa nahradí tlačidlo „späť“.

Nenechaj si ujsť
Nové Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus sú tu. Prinášajú 18:9 displej, vylepšený fotoaparát a začínajú na cene 102 €

Počas vývoja nadstavby MIUI 9 sa, samozrejme, môžu gestá ešte upraviť, prípadne k ním pribudnú ďalšie. Týmto krokom tak chce aj Xiaomi zjednodušiť používanie svojich bezrámikových smartfónov. Je však možné, že gigant z Číny nebude jediným, kto sa rozhodol pre navigačné gestá v systéme a už čoskoro ho môžu nasledovať ďalší výrobcovia. iPhone X a jeho početné inovácie sú tak dôkazom toho, že sa Applu skutočne podarilo vytvoriť jedinečný smartfón, ktorým sa môžu inšpirovať aj jeho konkurenti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom