Minulý rok Xiaomi vytvorilo vo svete smartfónov dizajnovú revolúciu, keď svetu ukázalo model Mi MIX. Bezrámikové displeje sa tak začali rozširovať do mnohých kúskov, pričom neobišli ani strednú triedu. Xiaomi aktuálne rozšírilo portfólio svojich smartfónov o modely Redmi 5 a 5 Plus, ktorých doménou je obrazovka s tenkými rámikmi. 

Po predstavení modelu Xiaomi Mi MIX postupne začali mnohí výrobcovia smartfónov vo svojich zariadeniach využívať tenké rámiky obrazovky. Zväčša však išlo o výbavu, ktorú sme mohli nájsť v prémiových modeloch, no neskôr zavítala aj do nižších tried. Aktualizovaný dizajn svojho bezrámikového smartfónu prinieslo Xiaomi v podobe Mi MIX 2-ky. Tento trend sa teraz rozšíril aj na ďalšie dva modely strednej triedy. Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus boli stvorené, aby priniesli pôžitok z moderného displeja s pomerom strán 18:9 aj tým menej náročným zákazníkom.

Malé, veľké prekvapenie

Menší z dvojice, Xiaomi Redmi 5, prináša 5,7″ obrazovku s HD+ rozlíšením a už spomínaným pomerom strán 18:9. U jeho súrodenca dostala obrazovka uhlopriečku 5,99″ a rozlíšenie sa zvýšilo na FullHD+. Redmi 5-ka v sebe ukrýva procesor Snapdragon 450 vyrábaný 14 nm technológiou, čím perfektne zapadne medzi lacnejšie zariadenia výrobcu. S týmto kremíkom spolupracuje operačná pamäť RAM o veľkosti 2/3 GB, a to v závislosti od veľkosti interného úložiska. To je pri menšom kúsku dostupné s kapacitou 16/32 GB.

Zato jeho väčšie dvojča už prináša procesor Snapdragon 625, ktorý ponúkne pri riešení rôznych úloh ešte viac výkonu. Väčší súrodenec dostal okrem verzie s 3 GB RAM a 32 GB ROM aj silnejšiu variantu, ktorá prináša slušnú 4 GB pamäť RAM a dvojnásobne veľké úložisko pre súbory. O grafické úlohy sa v oboch prípadoch stará akcelerátor Adreno 506. K tomu všetkému sa pridáva slušný akumulátor s kapacitou 3300 mAh, ktorý pre menšie Xiaomi Redmi 5 dodá dostatok energie aj na 2 dni. S väčšou konštrukciou modelu Redmi 5 Plus narástla aj batéria, ktorá tak prináša kapacitu až 4000 mAh.

Stavili aj na selfie fotoaparát

Xiaomi pri vývoji oboch noviniek myslelo aj na selfie maniakov, ktorých nad obrazovkou poteší slušný selfie fotoaparát s prisvetľovacou diódou pre dokonalejšie nočné zábery. Samozrejmosťou sú už aj rôzne režimy vylepšení či detekcie tváre. Opačnú stranu obsadil jediný snímač, ktorý sa však môže pýšiť pixelmi o veľkosti len 1,25 µm. Práve vďaka tomu bude Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus schopné vytvárať ešte dokonalejšie fotografie. Pod hlavnými fotoaparátmi si našiel miesto snímač odtlačkov prstov.

Ďalším prvkom výbavy, ktoré tieto dve novinky od Xiaomi spája je perfektná nadstavba MIUI 9 s množstvom prepracovaných možností a funkcií. S ňou nebude mať používateľ pocit, že drží v rukách smartfón nižšej kategórie. Výrobca si dal na kvalite nesmierne záležať, o čom svedčia aj prísne testy nabíjaceho portu či hardvérových tlačidiel. Rovnako sa pri vývoji myslelo aj na prípadné pády, a tak inžinieri vylepšili vnútornú časť konštrukcie, ktorá bude lepšie odolávať nešťastným nárazom.

Cenou rozhodne potešia

Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus prídu na trh v 4 farebných prevedeniach. Zákazník tak bude mať na výber zlatú, ružovú, modrú, ale aj klasickú čiernu verziu. Cena lacnejšieho Xiaomi Redmi 5 sa pri verzii s 2 GB RAM a 16 GB ROM bude pohybovať na úrovni zhruba 102 €, pričom si náročnejší používateľ za model s 3 GB RAM a 32 GB ROM priplatí ďalších približne 15 €. Xiaomi Redmi 5 Plus, prinesie štartovaciu cenu za verziu s 3 GB RAM a 32 GB ROM na úrovni len 130 €. Za najvyššiu možnú konfiguráciu so 4 GB RAM a 64 GB ROM zákazník zaplatí lákavých zhruba 166 €. Predaj oboch noviniek začne v domácej Číne už 12. decembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom