Americká spoločnosť Apple počas včerajšieho podujatia, ktoré sa u nás odohralo v dnešných nočných hodinách, predstavil viacero noviniek. Okrem najnovších počítačov a notebookov iMac a MacBook totiž značka prišla aj s novučkými procesormi rady M3, ktoré tentoraz prichádzajú s obrovskými zmenami zameranými na hranie hier a profesionálne aplikácie, vysvetľuje The Verge.

Najnovšie čipy sú skokom vpred

Nová rada procesorov M3, M3 Pro a M3 Max je založená na architektúre ARM (Apple Sillicon) a 3 nm výrobnom procese. Každý komponent nových čipov je vďaka novému výrobnému procesu schopný dosiahnuť vyšší výkon a ušetriť aj množstvo energie.

Súčasťou M3 je aj GPU novej generácie, ktorej mikroarchitektúra ponúka prelomovú funkciu Dynamic Caching. Lokálna pamäť tak bude v nových GPU dynamicky alokovaná v reálnom čase, vďaka čomu bude každý proces využívať presné množstvo pamäte, ktoré potrebuje. To navyšuje nielen výkon, ale tiež efektivitu.

Apple

Tieto nové čipy sú dobrou správou aj pre hráčov počítačových hier, keďže majú počítače s nimi zvládať rozbehnúť aj najnáročnejšie tituly – aj s použitím technológie RayTracing a novej funkcie Mesh Shading.

V porovnaní s minulou generáciou M2 je rodina čipov M3 až 1,8-násobne rýchlejšia. V prípade obgeneračného skoku (procesory M1) došlo až k 2,5-násobnému rastu. Čo je za dva až tri roky poriadny skok vpred. CPU jadrá majú o 30 % vyšší výkon ako M1 pri rovnakej účinnosti, čo je podľa Apple v priemysle neprekonateľný výkon na jeden watt.

Apple

3-nanometrová architektúra
  • M3 – 8-jadrové CPU, 10-jadrové GPU, podpora do 24 GB RAM, 25 miliárd tranzistorov
  • M3 Pro – 12-jadrové CPU, 18-jadrové GPU, do 36 GB RAM, 37 miliárd tranzistorov
  • M3 Max – 16-jadrové CPU, 40-jadrové GPU, do 128 GB RAM, 92 miliárd tranzistorov
Nadupaný MacBook Pro

Okrem klasických notebookov MacBook Apple predstavil aj najvyššou verziu MacBook Pro a to v 14-palcovom a 16-palcovom prevedení. Tie majú byť vybavené základným procesorom M3, vďaka čomu o poznanie prekonajú svojich predchodcov. Zároveň prídu s prepracovaným systémom chladenia.

Dostupné budú aj verzie s procesormi M3 Pro a tiet najvýkonnejším M3 Max, ktorý poskytuje neuveriteľný výkon. Čip M3 Max zvládne v tomto prípade až štyri externé displeje s vysokým rozlíšením a poteší najmä tých najnáročnejších zákazníkov, predovšetkým profesionálov.

Apple

Napriek ohromnému výkonu má MacBook pro poskytnúť s procesorom M3 Max výdrž batérie až 22 hodín, pričom v porovnaní s podobným MacBookom s procesorom Intel má byť až 11-krát rýchlejší. Nová generácia dostala špičkový XDR displej s jasom 600 nitov a je dostupná vo farbe Space Black, avšak len s čipom M3 Pro alebo M3 Max. Pre základné verzie M3 dostupná nie je.

Tieto mašinky je už možné objednať, cena však vyrazí dych rovnako, ako výkon. Za základnú verziu so 14-palcovým displejom a čipom M3 zákazník zaplatí až 1 999 eur. Za čip M3 Pro je to 2 229 eur a za M3 Max až 2 499 eur. Za verziu so 16-palcovou uhlopriečkou si Apple pýta až 4 249 eur.

Za najvyššou verziu so všetkou prídavnou výbavou, teda s dodatočnou pamäťou RAM 128 GB a s diskom SSD 8 TB si zaplatíš až 8 529 eur. K dispozícii je však aj dodatočný softvér, po ktorom cena prekoná 9 000 eur, informuje Apple.

Typicky vysoké ceny, lepší výkon

Najnovšie stolové počítače iMac s 24-palcovou uhlopriečkou sú nástupcom modelu z roku 2021 a dostanú nové 8-jadrové čipy M3. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach, avšak ako podotýka svetapple.sk, z hľadiska dizajnu sa toho veľa nezmenilo. Cena je však, aj vďaka vyššiemu výkonu, aj vďaka inflácii a celkovej ekonomickej situácii, vyššia.

Za základnú verziu s 8-jadrovým GPU, 8 GB RAM a pamäťou SSD s kapacitou 256 GB si zákazník zaplatí 1 599 eur. Vyššia verzia s rovnakou pamäťou a výkonnejším 10-jadrovým GPU má stáť 1 829 eur a najvyššia, s pamäťou 512 GB na disku SSD dokonca až 2 059 eur. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou verziou je takmer 500 eur, za ktoré však zákazník dostane len málo navyše.

Apple

V prípade, že je pamäť 512 GB nedostatočná, za 2 TB navyše zákazník zaplatí 690 eur. Za 24 GB RAM si zase priplatí 460 eur. Najvyššia verzia so špeciálnymi nástrojmi pre profesionálov cenou skutočne vyrazí dych, keďže sa vyšplhá až na 3 949,98 eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú