Zdá sa, že na Apple sa valí ďalší, dosť veľký problém. Displeje na MacBookoch Pro 2016 a novších začínajú postupne odchádzať. Na vine má byť zlé technologické riešenie umiestnenia káblikov od displeja. Portál iFixit tento problém nazval „Flexgate“.

Flexgate, tak odborníci nazvali poruchu displeja na zariadeniach MacBook Pro. V poslednej dobe sa majitelia týchto zariadení začali sťažovať, že ich podsvietenie na spodnej časti displeja nie je rovnomerné a striedajú sa tam svetlejšie a tmavšie časti.

Jedná sa o takzvané fázové podsvietenie displeja, ktoré má byť zapríčinené práve porušením kábla, ktorý spája displej so základnou doskou. Ten je totižto na modeloch 2016 a novších výrazne namáhaný a pri každom otvorení či zatvorení displeja je vyvíjaný tlak. To môže časom spôsobiť aj úplné znefunkčnenie displeja. .

Aj keď sa tento problém začal vyskytovať len nedávno a nie až u takého obrovského množstva používateľov, iFixit varuje, že sa môže jednať o časovanú bombu a zariadenia, ktoré majú niečo málo cez dva roky, sa začnú hromadne kaziť. To môže byť pre majiteľov obrovský problém, pretože po dvoch rokoch štandardne končí aj záručná doba na produkty. Prípadná oprava z vlastných nákladov však nie je lacná záležitosť. Staršie MacBooky mali tento kábel odpojiteľný od displeja a aj od základnej dosky. Takýto kábel stál niečo okolo 5 eur.

V modeloch 2016 a novších je však už kábel k displeju pripojený napevno, takže je je potrebné vymeniť úplne celý displej. Takáto oprava však stojí zhruba stonásobne viac ako by tomu bolo pri starších modeloch. Majitelia MacBookov Pro 2016 a novších by preto mali tento problém riešiť hneď, ako zbadajú prvé náznaky problémov, najlepšie, ak je ešte ich laptop v záruke. Ak však vlastníš MacBook Air, tak sa zatiaľ ničoho báť nemusíš. Tu Apple použil trocha inú technológiu zapojenia a pri týchto modeloch sa zatiaľ podobné prípady neobjavujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom