Spoločnosť Spotify, gigant v oblasti streamovania hudby, sa v ostrej kritike ohradila proti najnovšiemu kroku spoločnosti Apple, ktorý má byť v súlade s technickými predpismi Európskej únie, a označila ho za „úplnú a totálnu frašku“. Na tému upozornil The Verge.

Predmetom sporu je nový poplatok za základnú technológiu spoločnosti Apple, ktorý spoločnosť Spotify v oficiálnom stanovisku označila za „jednoduché vydieranie“.

Kritika Spotify je neúprosná

Podľa spoločnosti Spotify je tento poplatok vo výške 0,50 € za každú ročnú inštaláciu aplikácie po 1 milióne stiahnutí pripravený tvrdo zasiahnuť vývojárov, najmä tých, ktorí ponúkajú bezplatné aplikácie. Spoločnosť Spotify tvrdí, že vývojári by mohli byť nútení platiť tento poplatok aj v prípade, že si používatelia aplikáciu stiahnu, ale nikdy ju nepoužijú.

Unsplash / Alexander Shatov (úprava redakcie)

Spoločnosť Spotify nesúhlasí s rozhodnutím spoločnosti Apple ponechať 17 % províziu pre vývojárov, ktorí sa rozhodnú pre spracovateľov platieb tretích strán. Hudobná streamovacia služba tvrdí, že tento krok robí výber medzi existujúcimi dohodami a novým programom pre vývojárov mimoriadne náročným.

Generálny riaditeľ spoločnosti Spotify Daniel Ek zdôraznil ťažkú situáciu, v ktorej sa jeho spoločnosť nachádza, a uviedol, že nová daň za sťahovanie a aktualizácie by mohla dramaticky zvýšiť náklady na získanie zákazníkov. V reakcii na to spoločnosť Spotify zverejnila plány na zavedenie svojho systému platieb v aplikáciách v EÚ, hoci úspech tejto iniciatívy zostáva neistý.

Apple na to má iný názor

Hovorca spoločnosti Apple Fred Sainz obhajoval zmeny a tvrdil, že spoločnosť podporuje úspech všetkých vývojárov. Zdôraznil, že zmeny poskytujú vývojárom možnosť voľby a ponúkajú nové možnosti distribúcie aplikácií a spracovania platieb. Sainz uviedol, že podľa nových podmienok bude viac ako 99 % vývojárov platiť spoločnosti Apple buď rovnako, alebo menej.

Freepik (Úprava redakcie)

Spoločnosť Apple však čelí kritike zo strany veľkých aj malých vývojárov, ktorí vyjadrujú frustráciu z potenciálnej finančnej záťaže spojenej s týmito zmenami. Komisia EÚ prisľúbila, že na zmeny a doplnenia spoločnosti Apple zareaguje, keď v marci oficiálne nadobudnú účinnosť, čím poskytne vývojárom dostatok času na preskúmanie nových pravidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú