Septembrové predstavenie nových iPhonov nám so sebou prinieslo nielen vylepšené modely XS a XS Max, ale aj lacnejší kúsok s označením XR. Zatiaľ čo po minulé roky Apple prisudzoval názvom svojich smartfónov aj hlbší význam, teraz je to všetko inak. Phil Schiller z Apple oficiálne potvrdil, že písmeno „R“ v názve iPhonu XR neznamená vôbec nič a je to len doplnok, ktorým sa odlišuje od drahších modelov.

Po pár týždňoch čakania sa do predaja pomaly dostáva aj dostupnejší iPhone, ktorý Apple vybavil o čosi skromnejšou výbavou a nižšou cenou v porovnaní s prémiovým modelom XS a XS Max. Nový iPhone XR je určený pre menej náročných zákazníkov, no nielen tí boli zvedaví, prečo si pre jeho označenie vybral Apple práve písmeno „R“. Mnohí tomuto pomenovaniu doteraz prideľovali rôzne zvláštne významy, no spoločnosť uviedla všetko na pravú mieru.

Označenie iPhonu XR nemá žiaden hlbší význam

Rímska číslica „X“ označuje aj v prípade nových iPhonov číslo 10, ktoré reprezentovalo minulý rok 10. výročie od predstavenia prvého Apple smartfónu. V minulosti sa však vylepšené modely iPhonov označovali taktiež s písmenom „S“, ktoré reprezentovalo skrytý význam. U iPhonu 3GS bolo toto písmeno považované za označenie rýchlosti (anglicky „speed“). iPhone 4S dostal zasa toto písmeno ako odkaz na digitálneho asistenta Siri. Postupne sa tak pomenovania iPhonov niesli v tomto duchu a po prestavení nových modelov boli na ďalší rok odhalené ich vylepšené „S“ verzie.

Nenechaj si ujsť
Pri iPhone Xr poteší najmä cena, no pri oprave siahne zákazník aj tak hlboko do peňaženky

Rovnako tomu bolo aj tento rok, kedy sa na scénu dostal iPhone XS a XS Max. Túto dvojicu obohatil aj lacnejší iPhone XR, ktorého označenie nebolo v súlade s doterajšími praktikami Applu. Napriek tomu, že mnohí v ňom videli hlbší význam, Phil Schiller z marketingového oddelenia spoločnosti potvrdil, že toto písmeno vlastne nič neznamená. Jedným z posledným iPhonov, ktorý dostal označenie s významom, bol okrem iPhonu X aj model SE. Dvojica písmen na konci ho pritom označovala ako „Special Edition“, teda zvláštne vydanie iPhonu 5S, na ktorý sa tak veľmi podobá.

Na pulty predajní príde čoskoro

Dostupnejší iPhone XR tak už odhalil skutočne všetky svoje vlastnosti a je pripravený vyraziť k prvým zákazníkom. Po spustení predobjednávok 19. októbra sa budú prvé kusy k používateľom dostávať už 26. októbra, kedy začne aj oficiálny predaj. Mnohí však tento kúsok kritizujú za jeho nižšiu výbavu a stále privysokú cenu, ktorá v najvyššej verzii prevyšuje aj omnoho vybavenejšie vlajkové lode s Androidom. Nuž, kto netúži po novom iPhone XS, alebo XS Max, môže si vybrať práve model XR, s ktorým zopár eur ešte ušetrí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú