Biely dom už niekoľko mesiacov zvažuje zavedenie vysokých sankcií na čínsky tovar, pričom sa vo svojom rozhodnutí utvrdil už minulý piatok. USA tak zrejme uvalia 25 % clo na tovar vyrábaný v najľudnatejšej krajine sveta, kde však svoje produkty vyrába aj jeden z najväčších výrobcov smartfónov. Napätá situácia môže ovplyvniť aj Apple, ktorý by tak musel zvýšiť ceny svojich iPhonov ešte viac a v dôsledku toho by mohol stratiť ďalších zákazníkov.

Americký prezident, Donald Trump, varoval pred dôsledkami obchodnej vojny s Čínou ešte pred niekoľkými mesiacmi. Dôsledky jeho jednania by ovplyvnili nielen tamojší trh, ale aj ekonomiku v mnohých ďalších krajinách. Zaviesť clo na tovar v celkovej hodnote viac ako 300 miliárd dolárov môže mať ďalekosiahle následky, ktoré by rozhodne pocítil aj známy americký výrobca smartfónov.

Rozhodnutie amerického prezidenta môže ohroziť Apple

Kalifornský gigant v Číne vyrába drvivú väčšinu svojich zariadení, ktoré môžu byť kvôli novým pravidlám čoskoro ešte drahšie. Už teraz sa smartfóny s logom Apple predávajú za poriadne vysoké ceny, no nové sankcie ich môžu podľa odhadov analytika J.P. Morgana zvýšiť o ďalších 14 %. Neskôr sa toto percento môže dokonca ešte zvýšiť. Sankcie na čínsky tovar môžu prísť do platnosti už 24. júna, informoval CNBC. Ľudia však nie sú pripravení čeliť obchodnej vojne a vyšším cenám ako doteraz.

Zobraziť celú galériu (0)
Markus Spiering/Flickr

Nenechaj si ujsť
Predaje smartfónov sú ohrozené a klesajú. Najhoršie zo všetkých skončil Apple

Pokiaľ by tak došlo k rapídnemu nárastu cien iPhonov, Apple môže stratiť ešte viac zákazníkov, ktorí už kvôli doterajším predajným cenám jeho smartfónov radšej prešli k lacnejšej konkurencii. Aj kvôli tomu sa z neho stal 3. najväčší výrobca smartfónov na svete, keďže 2. miesto mu znova ukradol Huawei. Z 25 %-ného cla by tak musel Apple zvýšiť ceny aspoň o spomínaných 14 %, aby dokázal ustáť dopad vysokých sankcií. Ešte pred pár mesiacmi však Trump odporučil spoločnosti, aby výrobu presťahovala do USA.

Takéto riešenie by však opäť neprospelo ani spoločnosti, ani zákazníkom. Nielen, že by sa zdvihla výrobná cena všetkých jeho produktov, ale zvýšila by sa tiež predajná cena, a to podľa odhadov aj o celých 20 %, informuje Cult of Mac. To by ale Applu v aktuálnej situácii vôbec nepomohlo, ba naopak, mohlo by mu to ešte viac uškodiť. Vysoké ceny, ktoré sa môžu navýšiť o stovky dolárov, by len odradili už tak klesajúci počet zákazníkov, ktorí by si nové iPhony nekupovali tak často.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom