Rivalita medzi spoločnosťami je vo svete technológií neodmysliteľnou súčasťou. Nie vždy sa však musí jednať len o smartfóny, čoho príkladom je aj dlhodobá rivalita medzi Apple a Googlom.

Obe spoločnosti sú si v mnohých smeroch vyrovnanými súpermi. V čom však kalifornské jabĺčko oproti Google zaostáva, sú mapy. Aplikácia Apple Mapy je dostupná už nejaký ten čas a od roku 2012, kedy vznikla, sa výrazne zlepšila. Na dobehnutie najznámejších Google Máp to však nikdy nestačilo, čoho si boli vedomí aj Apple vývojári. Gigant z Cupertina  sa za posledné roky rozhodol vykonať viacero potrebných opatrení, ktoré by prispeli k vyrovnaniu sa konkurencii a začínajú sa dostavovať prvé výsledky.

Apple Mapy prekonali Google Mapy v prepracovanejších detailoch

Prepracovanejšie a lepšie vykreslené detaily sa týkajú viacerých oblastí. Prvú sféru predstavuje vegetácia, pri ktorej kartografické detaily prekračujú to, čo ponúka Google. Na prvý pohľad možno zbytočná vec, no rastlinné detaily vedia byť najmä pre šoférov niekedy mimoriadne dôležité. Apple Mapy napríklad zobrazujú trávu medzi dvoma jazdnými pruhmi. Vďaka prepracovanejšej aplikácii na mapách ožili zeleňou predovšetkým menšie krajské mestá. Na starých mapách z nich až 25 % predtým neobsahovalo žiadne zelené plochy.

Na mapách ďalej pribudli rôzne športoviská, golfové, tenisové ihriská, parkoviská a mnoho ďalších s prekvapujúcou presnosťou. Boli pridané menšie cesty, ktoré nie sú súčasťou Google Máp a na druhej strane boli zasa Správne vyradené historické cesty. Je nutné poznamenať, že celkovo sa mapovanie ciest a budov, ktoré už znázorňuje aj schody či počet poschodí výrazne zlepšilo. Všetky rozdiely, porovnania a detaily si môžeš pozrieť v príspevku od kartografického dizajnéra, ktorý pracoval v divízii máp spoločnosti Apple.

Stále to však nestačí

Aj keď ide o naozaj výrazne zlepšenia, je potrebné dodať, že Apple mapovanie pokrýva iba 3,1 % plochy USA, a to najmä v oblasti severnej Kalifornie. Spoločnosť však do konca roka 2019 prisľúbila stopercentné pokrytie a zlepšovanie pokrytia aj mimo Spojených štátov.

Nové mapovanie, ktoré prináša v porovnaní s Google Mapami výrazne lepšie detaily, nie je úplne dokonalé. Obsahuje viacero chýb, ktoré nesprávne vykreslili výšky budov a chýbajú aj podrobnosti a bližšie špecifikácie o firmách. Apple jasne ukázal, že je na správnej ceste a dokáže konkurovať Google, no cesta bude zrejme ešte poriadne dlhá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom