Najväčšia sociálna sieť sveta si v uplynulých rokoch pokazila svoje meno všade a ako sa len dalo. Po niekoľkých únikoch dát miliónov používateľov sa začali objavovať vážne obvinenia zvnútra firmy, ku ktorým sa nedávno pridal ďalší prípad. Tentokrát je v hlavnej úlohe Apple.

Kalifornský gigant chcel podľa uniknutých dokumentov stiahnuť Facebooku z ponuky App Store. Dôvodom malo byť zneužívanie sociálnej siete na obchodovanie s ľuďmi. O téme informoval v sérii článkov známych ako The Facebook Files denník The Wall Street Journal.

Facebook sa stal centrom pre obchodovanie s ľuďmi

Práve tento zdroj v uplynulých mesiacoch publikoval série článkov, ktoré odrážajú informácie z uniknutých dokumentov Facebooku. Sociálna sieť v nich uvádza množstvo faktov a interných štúdií, ktoré potvrdili napríklad negatívny dopad na mentálne zdravie tínedžerov používajúcich Instagram. Prednedávnom vysvitlo aj to, že Facebook mal uprednostňovať zisk pred dobrom svojich používateľov.

Ide však len o zlomok zo všetkých kritických článkov, ktoré poodhaľujú zákulisie najväčšej sociálnej siete. V septembri sa potom objavili aj veľmi znepokojivé informácie o zneužívaní Facebooku na obchodovanie s ľuďmi. Konanie, ktoré je v plnom rozpore s Normami komunity na Facebooku, sociálna sieť takpovediac „prehliadala“, respektíve podľa uniknutých dokumentov naň nereagovala dostatočne.

NEPREHLIADNI
Obvinenia z vnútra firmy: Facebook uprednostňuje nenávistné prejavy a dezinformácie, aby maximalizoval svoj zisk

Apple ho chcel odstrániť. Sociálna sieť o tom vedela už pred 3 rokmi

Na problém s obchodovaním s ľuďmi cez Instagram upozornilo ešte v roku 2019 britské BBC. Podľa zdroja mal byť takýto obchod s otrokmi vytvorený nielen na Instagrame, ale aj ďalších aplikáciách vo virtuálnych obchodoch. Po tomto zistení sa však Apple obrátil proti Facebooku, ktorého aplikáciu chcel zo svojho App Store odstrániť.

Po publikovaní článku BBC sa Apple podľa The Wall Street Journal rozhodol pritlačiť na Facebook, aby proti takémuto konaniu rázne zakročil. Sociálna sieť mala dovtedy spraviť len „obmedzené kroky“ proti obchodovaniu s ľuďmi.

Flick/Christoph Scholz

Podľa BBC mal Facebook dokonca vedieť o obchodovaní s ľuďmi ešte pred zverejnením týchto informácií. Následne však platforma zakázala len hashtag, ktorý bol často využívaný práve pri takýchto obchodoch a zrušila stovky účtov na Instagrame.

NEPREHLIADNI
Krátka „katastrofa“ ukázala ľuďom život bez Facebooku. Aký by bol, ak by naozaj neexistoval?

Ani to však nezabránilo obchodníkom s bielym mäsom, aby vo svojom protiprávnom konaní pokračovali. Kroky Facebooku tak boli podľa mnohých veľmi nedostačujúce vzhľadom na to, o aký zločin sa jednalo. Facebook mal uskutočniť vlastný prieskum ešte v roku 2018 a v prvej polovici roku 2019, aby údajne zistil, ako sa na jeho platforme prejavuje obchodovanie s ľuďmi a domáce otroctvo.

Flickr

Tieto informácie poskytol vo svojej odpovedi v roku 2019 jeden z výskumníkov Facebooku. Sociálna sieť ani Apple sa k vyššie spomínaným informáciám doteraz oficiálne nevyjadrili. The Wall Street Journal už ale predtým priniesol napríklad aj informácie o tom, že moderátori Facebooku mnohokrát ani nerozumejú jazyku v konkrétnych krajinách, v ktorých moderujú obsah na platforme.

To prináša obrovské riziko pre šírenie nelegálnych aktivít, akou je aj obchodovanie s ľuďmi. Okrem toho bol podľa uniknutých informácií Facebook vo veľkom využívaný napríklad aj drogovými kartelmi na nábor, výcvik a platenie nájomných zabijakov. A hoci aj takýto prípad dokazuje jednoznačné porušenie pravidiel Facebooku, ten opäť patrične nezakročil.

Pri takýchto témach sa tak zdá šírenie hoaxov a dezinformácií ako zanedbateľný problém, s ktorým si ale Facebook stále nevie dostatočne poradiť. Jeho postoj k tak vážnym trestným činom, akým je aj spomenuté obchodovanie s ľuďmi, podčiarkujú správanie spoločnosti, ktorá mnohokrát čaká až na kritický podnet tretej strany, aby začala vôbec konať.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP