Apple v pondelok 22. júna na podujatí WWDC 2020 odhalil veľké novinky vrátane novej verzie systému iOS 14. Tá prináša aj niekoľko užitočných funkcií na ochranu súkromia používateľov, informoval Forbes.

Ochrana súkromia na prvom mieste

Tohtoročné softvérové novinky Applu sú už pár dní na svete a okrem systému iOS 14 sa môžeme tešiť aj na watchOS 7, iPadOS 14, macOS 11.0 Big Sur a tvOS 14. Najviac pozornosti si pochopiteľne získal práve nový iOS a macOS, ktoré priniesli veľké zmeny a množstvo užitočných funkcií.

Mobilný operačný systém Applu sa v 14. vydaní dočkal aj významných noviniek v oblasti ochrany súkromia, ktoré potešia nie len nadšencov bezpečnostných vychytáviek, ale aj bežných používateľov iPhonov.

Jednou z najužitočnejších zmien je spôsob, akým iOS 14 dokáže kontrolovať sledovanie polohy. Systém síce už dávno umožňuje blokovať určené aplikácie pri sledovaní polohy používateľa, avšak nová verzia umožní zdielať aplikáciám len približné údaje o polohe.

To napríklad dovolí aplikáciám ako Mapy nájsť iba približné pásmo v ktorom sa nachádzaš bez toho, aby poznali konkrétnu ulicu či budovu, píše The Verge.

Veľké zmeny pre vývojárov

iOS 14 tiež prinesie väčšiu transparentnosť a kontrolu nad aplikáciami, ktoré sledujú tvoju aktivitu napríklad pri prehliadaní internetu. Apple totiž mení pravidlá pre vývojárov v App Store, čo znamená, že musia používateľovi pred stiahnutím špecifikovať, ako a prečo bude aplikácia sledovať jeho aktivitu.

Na výber bude potom možnosť povoliť sledovanie alebo požiadať aplikáciu, aby ťa nesledovala. Na stránke aplikácie v App Store bude tiež časť vyhradená pre ochranu súkromia, kde budú musieť všetky povolenia, ktoré chce aplikácia získať vývojári uviesť.

Tieto povolenia a informácie o tom, čo bude aplikácia zaznamenávať, budú vývojári zatiaľ udávať samostatne, čo znamená, že americký gigant na nich stavia svoju dôveru. Ak by však Apple odhalil zneužitie týchto podmienok, problematická aplikácia by z App Store pravdepodobne zmizla veľmi rýchlo.

Vychytávkou pre používateľov bude aj nová funkcia, ktorá zabráni aplikáciám v používaní fotoaparátov či mikrofónov bez vedomia používateľa.

V pravej hornej časti obrazovky sa totiž počas využívania kamery či mikrofónu akoukoľvek aplikáciou v systéme iOS 14 bude zobrazovať malý oranžový indikátor, ktorý je podobný ako zelené svetlo vedľa fotoaparátu na Macoch.

Bezpečnostných zmien sa dočkala aj mobilná verzia prehliadača Safari, ktorý na Macoch spoločnosť Apple po novom označuje ako najrýchlejší prehliadač na svete.

Safari v iOS 14 prinesie napríklad novinku, vďaka ktorej sa budeš môcť na webové stránky prihlasovať pomocou Face ID či Touch ID. Nový spôsob prihlasovania na internete má byť podľa Apple jednoduchší, rýchlejší a hlavne bezpečnejší.

Ako informoval portál Tom’s Guide, Safari tiež skontroluje heslá, ktoré si v prehliadači uložíš, aby zistil či neboli súčasťou nejakého dátového úniku. Mozilla Firefox aj Google Chrome to však už nejakú dobu robia, takže Apple ich s touto funkciou iba dobieha.

Americký gigant si na bezpečnosti a ochrane súkromia používateľov v novej verzii systému dal naozaj záležať. iOS 14 sa síce v mnohých funkciách podobá Androidu, avšak Apple s novým systémom bojuje o každého zákazníka a prilákať môže ešte viac používateľov. Beta verziu systému sme si už stihli vyskúšať aj my a včera sme ti priniesli jej podrobné zhodnotenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom