Nový iOS 14 mal byť v očiach používateľov iPhonov obrovskou zmenou, ktorá dostala vylepšenia v mnohých smeroch. Ako však predstavenie ukázalo, veľa funkcií si Apple znova „prepožičal“ z konkurenčného Androidu.

Jedna z najdôležitejších udalostí roka pre Apple fanúšikov je za nami. Spoločnosť na konferencii WWDC 2020 pred pár dňami odhalila množstvo softvérových noviniek. Tie zavítajú do novej verzie systému iOS 14, watchOS 7, iPadOS 14, macOS 11.0 Big Sur a tvOS 14. Po predstavení bolo spustené testovanie systémov v beta programe, ktoré môže obsahovať ešte niekoľko nedokonalostí.

Oficiálne verzie vyjdu až neskôr na jeseň. Pri pohľade na predstavené novinky je vidieť, že Apple sa v niektorých smeroch snaží dobiehať aj konkurenciu. To platí predovšetkým pri iOS 14. Odhalenie vylepšení pre tento systém mohlo mnohým pripomínať premiéru známych možností z Androidu.

Apple sa tak znova inšpiroval u najväčšieho rivala a do iOS 14 prináša vlastnú iteráciu funkcií, na ktoré sú majitelia Android smartfónov zvyknutí už dlhé roky. V tomto prípade je tak jasné, kde spoločnosť hľadala zdroj nápadov. Hoci to trvalo niekoľko rokov, aj do iOS zavítali widgety, obraz v obraze a ďalšie „novinky“.

Widgety

Apple

Zjednodušené zobrazenie aplikácií s kľúčovými informáciami na domovskej obrazovke je v Android smartfónoch známe  roky. Widgety v novej forme prináša aj iOS 14. Niežeby widgety nepoznali používatelia iPhonov už skôr, no doteraz sú dostupné len na samostatnej obrazovke a nie je ich možné premiestňovať. Nová verzia systému však túto možnosť prináša a taktiež zahŕňa aj využitie widgetov od aplikácií tretích strán.

Samotné widgety však v mnohých vyvolávajú skôr podobnosť s Windows Phone, kde boli dlaždice na domovskej obrazovke taktiež interaktívne a počas používania smartfónu sa v reálnom čase menili.

Upravené zobrazovanie Siri a prichádzajúcich volaní

S upraveným používateľským prostredím sa zmeny dotkli aj samotného digitálneho asistenta Siri. Po jeho privolaní sa tak už nezobrazí obrazovka na celý displej, ale len malá animovaná ikona.

Podobnú zmenu Apple uplatnil aj pri prichádzajúcich hovoroch. Počas používania aplikácií totiž prichádzajúci hovor vyvolal vlastnú obrazovku, ktorá pokryla celý displej. Po novom však používateľ dostane len nenápadnejšiu notifikáciu vo vrchnej časti obrazovky.

Nastavenie predvolenej emailovej aplikácie a prehliadača

Túto zmenu mohol spraviť Apple už pred rokmi, no dočkali sme sa jej až teraz. Do nového iOS 14 totiž pribudla možnosť pre výber predvoleného e-mailového klienta a prehliadača, ktorým môže používateľ nahradiť vstavaný email a Safari. Táto možnosť využitia aplikácií tretích strán ako náhradu za Apple aplikácie je však možná len prípade prehliadača a emailu.

Knižnica aplikácií

Apple

Rozdeľovanie aplikácií mimo domovskej obrazovky je tiež niečo, čo sme mali možnosť vidieť u Android smartfónov. Google však v menu zobrazuje všetky aplikácie bez ohľadu na to, či sa nachádzajú aj na domovskej obrazovke.

iOS 14 umožní z domácej plochy skryť aplikácie a zobrazené budú len v knižnici, ktorú pomenovali ako App Library. V nej budú navyše roztriedené podľa toho, či sa jedná o sociálne siete, hry alebo iné druhy aplikácie.

Instantné aplikácie v App Clips

Jednou z najväčších zmien v novom iOS 14 je funkcia App Clips, ktorá umožňuje využiť kľúčové časti aplikácie aj bez toho, aby ju mal používateľ nainštalovanú. Vývojári si vedia vybrať najdôležitejšie časti svojich aplikácií, ktoré potom budú môcť byť využité pri rôznych každodenných činnostiach napríklad pri platení za parkovisko, v reštaurácii, či iných úkonoch.

Pripomeňme len, že takúto možnosť priniesol Google ešte pred 3 rokmi a na podobnom princípe funguje aj Huawei so svojimi QuickApps.

Obraz v obraze

Apple

Apple konečne využil aj funkciu, ktorá umožní sledovanie obľúbeného videa počas používania ďalšej aplikácie alebo na domovskej obrazovke. Vlastné riešenie v tomto smere priniesol Google ešte pred 2 rokmi do Androidu. Neskôr však Apple implementoval obraz v obraze aj do systému iPadOS 11 a teraz sa dostáva aj do iPhonov.

Skratky poklepaním

Poslednou novinkou, ktorá zdieľa podobnosť s riešením od Googlu, je využitie skratiek pri dvojitom či trojitom poklepaní prstom na zadnú stenu iPhonu. Týmto spôsobom je možné v novom iOS 14 spustiť vybranú aplikáciu alebo spraviť screenshot. Obdobnú možnosť ale dostanú aj Pixel smartfóny s novým Androidom 11.

Bezpečnosť hesla

Safari začína sledovať bezpečnosť hesiel používateľa. Po vzore Chrome bude monitorovať, či niektoré z využitých hesiel nebolo odcudzené a zneužité pri nejakom hackerskom útoku alebo úniku dát. V takom prípade dostane používateľ upozornenie, aby si svoje heslo čo najskôr zmenil za bezpečné.

Prekladač

Apple

Jednou z najväčších podobností iOS 14 s Androidom je nový prekladač od Apple. Ten sa až nápadne podobá na Prekladač od Googlu a taktiež ponúka preklad konverzácií, vybraných slov a textu. V riešení od Apple nechýba ani integrácia do prehliadača Safari, vďaka čomu môže prekladač preložiť aj celé webové stránky.

Na rozdiel od Prekladača Googlu je tento dostupný iba s 11 jazykmi. Ďalšie pribudnú neskôr, no do tej doby bude Google aj v tomto smere jednoznačným lídrom. Pri prekladaní totiž podporuje až 109 jazykov. Svoj Prekladač sprístupnil už pred 14 rokmi.

Apple vyhráva v podpore

Nový iOS 14 tak priniesol viacero vylepšení podobných funkciám z Android smartfónov, kvôli čomu môžu mnohí opäť namietať, že Apple len „opakoval“. Mnohé funkcie z konkurenčných systémov a možnosti smartfónov od iných výrobcov si ostatní často prevezmú, aby zaujali zákazníkov a inak to nie je ani pri Apple.

Apple

Všetky nové vylepšenia pre tento systém si bude môže navyše vychutnať množstvo používateľov iPhonov. V tomto smere je kalifornský gigant ďaleko pred Googlom. iOS 14 totiž dostanú aj 5-ročné iPhony, vrátane iPhonu 6S a starého iPhonu SE. Oficiálna verzia systému by mala byť dostupná na jeseň, spolu s iPhonmi 12.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom