Posledné týždne boli pre západnú pologuľu extrémne náročné kvôli mnohým ničivým hurikánom, ktoré napáchali ohromné škody nielen na majetkoch. Národná rozhlasová asociácia žiada, aby spoločnosť Apple povolila vo svojich iPhonoch funkciu FM rádia, ktorá počas hurikánov môže zachraňovať životy. 

Séria hurikánov, ktoré počas uplynulých týždňov zasiahli aj USA, napáchala vysoké škody a ohrozila životy miliónov obyvateľov. Majitelia iPhonov však kvôli absencii FM rádia nemajú príliš veľa možností v prípade výpadku elektriny či signálu operátorov získať najaktuálnejšie informácie o dianí. Všetky čipy z výrobnej linky Qualcommu a Intelu v iPhonoch majú zabudovaný príjem Wi-Fi signálu a signálu operátorov. Okrem toho má každý z nich tuner pre príjem rádiových frekvencií. Apple svojim zákazníkom túto možnosť odoprel, aby tým zabránil šíreniu vysielania FM rádií cez mobilné dáta či Wi-Fi pripojenie.

iPhonom chýba základná funkcia

Na druhej strane sa však majitelia týchto smartfónov v prípade ohrozenia hurikánom alebo inou ničivou katastrofou nedostanú k dôležitým informáciám. Hurikán Irma, Harvey či Maria napáchali nespočetné škody v priebehu niekoľkých týždňov a milióny obyvateľov odstavili od elektrickej energie. Výpadky sa týkali aj signálu mobilných operátorov. FM rádio tak bolo jednou z mála možností, ako získať aktuálny prehľad o dianí a vývoji počasia. Riaditeľ Federálnej komunikačnej komisie, Ajit Pai, preto vyzval výrobcov smartfónov, aby na svojich zariadeniach aktivovali funkciu FM rádia. Rovnakú výzvu dostal aj Apple.

Rádiá poskytujú poslucháčom cenné informácie o evakuácii, povodniach a upozorňujú ich pred ničivou silou blížiacich sa hurikánov a búrok. Považujeme za veľmi znepokojujúce, že Apple či iný výrobca smartfónov svojim zákazníkom túto možnosť získavania informácií upiera. “ – Dennis Wharton, Národná rozhlasová asociácia.

Nenechaj si ujsť
iPhony trápi ďalší problém po aktualizácii na iOS 11. Aj na Slovensku

Po hurikánoch či tornádach vidíme exponencionálny nárast poslucháčov FM rádia. To môže byť hlavným dôvodom, prečo Apple túto funkciu zo svojich smartfónov vynechalo. Je podivné, že sa často stretávame s novými aplikáciami a inováciami v smartfónoch, ktoré však nepodporujú základnú funkciu, s ktorou prišiel na trh ešte v roku 1982 Sony Walkman.“ – Ajit Pai, Federálna komunikačná komisia.

FM rádio môže zachrániť životy

Funkcia FM rádia pritom v smartfónoch „zožerie“ len 1/6 energie batérie a výrazne šetrí spotrebu mobilných dát. Čoraz viac spotrebiteľov sa preto pri výbere nového modelu zameriava aj na podporu FM rádia. Ajit Pai však priamo vyzval spoločnosť z Cupertina, aby pre ňu bola bezpečnosť amerických občanov na prvom mieste a umožnila príjem rádiových vĺn v iPhonoch. Hovorca Apple však túto výzvu vo svojom oficiálnom vyjadrení odmieta. 

Zobraziť celú galériu (3)
Kristián Hrušovský / FonTech

Apple sa neustále zaujíma o bezpečnosť svojich zákazníkov a najmä v čase krízových situácií. Preto sme do našich smartfónov zabudovali moderné bezpečnostné riešenia. Majitelia iPhonov môžu využívať služby tiesňovej linky či pristupovať k lekárskym záznamom vo funkcii Medical ID priamo zo zamknutej obrazovky. Taktiež sme umožnili príjem núdzových vládnych upozornení. Posledné modely iPhone 7 a iPhone 8 neobsahujú tuner FM rádia a ich antény nie sú prispôsobené na príjem rádiových signálov. V týchto smartfónoch tak nie je možné aktivovať túto funkciu.“ – hovorca Apple.

Absenciu FM rádia v moderných smartfónoch môžu zákazníci pozorovať už nejaký ten rok. Význam tejto funkcie je mnohokrát podceňovaný, a tak ju výrobcovia do svojich zariadení neprinášajú. Veľkú úlohu však FM rádio zohráva práve v krízových situáciách pri prírodných katastrofách, kedy sú ľudia odrezaní od elektrickej energie a signálu mobilných operátorov. Prostredníctvom tejto na pohľad základnej funkcie môžu byť zachránené mnohé životy, a tak by mali výrobcovia smartfónov, vrátane Apple, svoj prístup prehodnotiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom