V dnešnom svete internetu a smartfónov je v poslednom čase VPN aplikácií ako húb po daždi. Možnosti využitia VPN najnovšie ponúka aj mobilná  aplikácia Speedtest.

Ak by sme dnes chceli spísať zoznam všetkých dostupných VPN aplikácií pre mobilné zariadenia, asi by nám to zabralo veľa času. Každopádne by sme mohli podľa informácií z webu Android Police do tohto zoznamu zaradiť aj mobilné aplikácie pre Android a iOS známeho webu pre meranie rýchlosti pripojenia.

Zadarmo no s obmedzeniami

Web Speedtest.net do svojich aplikácií Speedtest by Ookla pridal možnosť pripojenia sa k VPN, ktoré sľubuje bezpečný a anonymný pohyb na internete. Aktuálne je poskytovanie VPN v beta verzii dostupné priamo v aplikácií pre iOS zariadenia vo verzii 4.1.13. Celkovo je prístup k pripojeniu zadarmo, ale je obmedzený 2 GB prenesených dát na mesiac.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Speedtest/FonTech

Pre Android zariadenia je VPN služba dostupná od verzie 4.4.29, no v Obchode Play je aktuálne dostupná ešte predchádzajúca verzia 4.4.28. Tá ale po kliknutí na položku VPN otvorí možnosť na presmerovanie, ktorá vedie na web IPVanish. Majitelia Android zariadení si tak budú musieť ešte chvíľku počkať, kým im bude VPN služba sprístupnená priamo v aplikácii v rámci najnovšej aktualizácie.

VPN Speedtestu má stále niekoľko nevýhod

Hoci je pre mobilné zariadenia dostupných mnoho VPN služieb, Speedtest ponúka tu svoju v rámci testovacej fázy zadarmo, hoci obmedzením zostávajú spomínané 2 GB dát. Prevádzkovateľ však tvrdí, že táto možnosť ostane aj po ukončení testovacej fázy, pričom pribudnú aj spoplatnené plány predplatného s vyšším objemom prenesených dát.

VPN služba od Speedtestu má však aj svoje nedostatky, a to hlavne fakt, že server si nie je možné zvoliť svojvoľne. Ten vyberá aplikácia automaticky na základe najlepšieho a najrýchlejšieho servera v závislosti od polohy používateľa.

Ďalšou nevýhodou je fakt, že Speedtest neponúka desktopového klienta. Minimálne tak aspoň nie je potrebné inštalovať si do smartfónu ďalšiu aplikáciu naviac a hoci je použitie VPN služby aktuálne obmedzené, výhodou zostáva fakt, že nie je spoplatnená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom