Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Program PC Manager od spoločnosti Microsoft, ktorý bol nedávno uvedený na trh v obchode Microsoft Store, sľubuje optimalizáciu a zvýšenie výkonu systémov Windows 10 a 11. Pri podrobnejšom skúmaní však boli objavené pomerne nekalé praktiky. Na tému upozornil portál NeoWin.

Čo to má znamenať?

Ako ďalej píše portál GizChina, najväčšie obavy sa točia okolo funkcie „hĺbkového čistenia“, ktoré zahŕňa čistenie priečinka Windows Prefetch. V tomto priečinku sa ukladajú údaje pre často používané aplikácie s cieľom urýchliť ich spúšťanie. Samotný Microsoft však neodporúča meniť tento priečinok, pretože môže neúmyselne spomaliť spúšťanie aplikácií, čo je v rozpore s tvrdeniami programu PC Manager o optimalizácii.

Microsoft

Okrem toho, kontrola odhalila partnerské odkazy v sekcii Toolbox, ktoré používateľov vedú na čínske softvérové webové stránky, čo samé o sebe vyvoláva množstvo otáznikov. Hoci tieto odkazy môžu spoločnosti Microsoft alebo autorom aplikácie prinášať príjmy, ich prítomnosť v oficiálnom nástroji spoločnosti Microsoft sa zdá byť prinajmenšom nemiestna. Mimo to, ide v tomto smere aplikácia, respektíve jej autori sami proti sebe, keďže tento nástroj má byť údajne „čistý a bez rušivých vplyvov“.

Napriek uvedeným obavám aplikácia obsahuje aj niekoľko zaujímavých funkcií, medzi ktoré patrí napríklad počítadlo emisií CO2. Používatelia by však mali byť opatrní, než sa začnú spoliehať na PC Manager určený na optimalizáciu systému, pretože jej účinnosť a integrita sú prinajmenšom veľmi pochybené.

Hoci samotná aplikácia zatiaľ nebola označená za „škodlivú“, experti nabádajú k opatrnosti. Taktiež zdôrazňujú potrebu kritického prístupu k rôznym zaručeným „optimalizačným nástrojom a nástrojom na čistenie systému“ a to dokonca aj v prípadoch, keď spadajú pod krídla renomovaných spoločností akou je Microsoft.

Hoci program PC Manager od spoločnosti Microsoft môže používateľov priniesť aj nejaké benefity, jeho pochybné postupy si pred použitím vyžadujú dôkladné zváženie. Za zváženie tiež stojí alternatívne riešenie v podobe manuálnej údržby, či rôznych integrovaných nástrojov na optimalizáciu, čo je nepochybne bezpečnejšia a zrejme aj účinnejšia cesta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú