Bezpečnosť operačného systému Android nikdy nebola na špičkovej úrovni, no v poslednom čase sa problémov kopí viac než dosť. Len nedávno sme ti priniesli správy o nebezpečnom škodlivom kóde Xavier. Teraz prichádzajú ďalšie informácie o novom type malvéru Ztorg, ktorý dokáže narobiť používateľom poriadne problémy.

Malvér Ztorg bol spočiatku známy pre svoje schopnosti rootnuť smartfón a dostať sa ku kľúčovým súborom v systéme, ktoré následne dokázal zneužiť. Bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab však teraz upozorňuje, že Ztorg prešiel mutáciou. Tá má za následok, že tento malvér teraz dokáže odosielať drahé SMS správy či  dokonca aj mazať prichádzajúce. Škodlivý kód bol oficiálne nazvaný ako SMS.AndroidOS.Ztorg.a a obsahovali ho 2 aplikácie v Obchode Play.

zdroj fotografie: Kaspersky Lab

Nenechaj si ujsť
Obchod Play ohrozuje nový, veľmi nebezpečný malvér, ktorý sa skrýva v bezplatných aplikáciách

Prvou z nich bol prehliadač „Magic Browser“, ktorý si stiahlo viac ako 50 000 používateľov. Druhú infikovanú aplikáciu, Noise Detector, si stiahlo približne „len“ 10 000 ľudí. Do Obchodu Play sa dostali 15. mája tohto roku a ihneď po oznámení tejto situácie Googlu boli obe z ponuky odstránené. Pokiaľ si používateľ omylom niektorú z týchto aplikácií stiahol, tak je pravdepodobné, že s ňou dostal aj tento nechcený škodlivý kód.

zdroj fotografie: Kaspersky Lab

Ten sa po infikovaní smartfónu pripojí na vzdialený C & C server. Potom, keď z neho dostane príkazy, začne posielať predražené SMS správy. Tie poriadne navýšia sumu na mesačnom vyúčtovaní používateľa. Našťastie sa tieto nebezpečné aplikácie v ponuke Obchodu Play už nenachádzajú, no pri sťahovaní sa treba mať neustále na pozore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú