Najnovšou hrozbou pre naše smartfóny je malvér s názvom Xavier, ktorý je obsiahnutý v stovkách bezplatných aplikácií Obchodu Play.

Podľa expertov na bezpečnosť spoločnosti Trend Micro je tento malvér vopred nainštalovaný v mnohých, zdanlivo neškodných aplikáciách. Na ne môžu používatelia smartfónov s operačným systémom Android naraziť v Obchode Play. Jedná sa najmä o rôzne editory fotografií či aplikácie s tapetami, ktoré si už stihlo stiahnuť značné množstvo ľudí. Spôsob, akým Xavier smartfónom škodí, je naozaj prefíkaný, nakoľko sa tvári ako obyčajná reklama, ktorá má vývojárom priniesť zisk. Takýto prvok je často označovaný ako „adware“, no z pomerne neškodného reklamného systému sa stal nebezpečný druh škodlivého kódu.

zdroj fotografie: Google Play

Nenechaj si ujsť
Najväčšia hrozba pre priemyselné systémy doteraz odpojila domácnosti od elektrickej energie. Vyriešil to slovenský ESET

Xavier je navrhnutý tak, aby sa dokázal vyhnúť analýze bezpečnostných programov a jeho účelom je zbierať citlivé informácie o používateľoch. Po nainštalovaní dokáže na diaľku stiahnuť kódy zo servera a nenápadne zhromažďovať používateľské údaje, ako e-mailovú adresu, ID zariadenia, informácie o verzii operačného systému, krajine, výrobcovi či o operátorovi. Množstvo a druh dát, ktoré dokáže zozbierať je naozaj obšírne, a preto sa pre mnohých stáva veľmi nebezpečným. Najviac používateľov, ktorých zariadenia Xiavier infikoval pochádza z ázijských krajín a pomenej ich je z USA či Európy.

zdroj fotografie: Pixabay

Nie je to poprvýkrát, čo sa aplikácie v Obchode Play stali zdrojom šírenia škodlivého kódu. V tomto roku už ide o tretí takýto prípad, pred ktorým bolo v marci zaznamenaných zhruba 100 aplikácií s malvérom Windows. O dva mesiace na to sa objavil omnoho nebezpečnejší druh kódu, Judy, ktorý obsahovalo viac ako 36 miliónov aplikácií. Tieto správy sú dôkazom, že ani v dnešných dňoch nie sú naše smartfóny či tablety dostatočne chránené pred útokmi. Riziko infikovania sa však dá znížiť na minimum. Používateľ by tak  mal sťahovať iba aplikácie od overených vývojárov a pravidelne aktualizovať svoje zariadenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú