Smartfóny dneška disponujú poriadnou výpočtovou silou, s ktorou zvládnu aj náročné úlohy ľavou zadnou. Tento fakt si uvedomili už viacerí výrobcovia, ktorí do svojich modelov zabudovali aj špeciálny desktopový režim a vďaka nemu sa tak môže toto vreckové zariadenie premeniť na takmer plnohodnotný počítač. Doteraz bola táto možnosť dostupná len v zopár smartfónoch od vybraných výrobcov, no zdá sa, že ju budeme môcť nájsť aj v novom systéme Android Q.

Android sa doteraz nevyhýbal ani desktopovým režimom, ktoré však vo svojich smartfónoch zatiaľ využil napríklad taký Samsung či Huawei. Dostupné boli aj rôzne aplikácie, no teraz sa odhaľujú plány Googlu zabudovať tento režim priamo do svojho nadchádzajúceho systému. Potenciál desktopového režimu v Androide Q je zatiaľ príliš slabý na bežné používanie, no jeho budúcnosť teraz ukázal jeden z vývojárov vo svojom launcheri.

Desktopový režim sa môže stať základnou súčasťou nového Androidu Q

Momentálne je očakávaná verzia Androidu Q stále v beta testovaní, a tak je viacero funkcií iba v skúšobnej fáze. Rovnako to platí aj pre režim, ktorý premení smartfón po pripojení externého monitora na prenosnú pracovnú stanicu. Google sa tak zrejme inšpiroval u Samsungu a Huawei, no zatiaľ svoj desktopový režim v tomto systéme skrýva. Používatelia s beta verziou Androidu Q ho môžu nájsť vo Vývojárskych nastaveniach, kde sa k nemu dostanú cez „adb command“, informuje Android Police.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/XDA-Developers

Príkazmi sa tak umožní komunikácia s emulátorom alebo pripojeným Android smartfónom. Po aktivácii tohto režimu sa na externom monitore zobrazí plávajúce okno a zopár skromných aplikácií. Aktuálne nie je možné využívať widgety či meniť používateľské prostredie. Vývojár Daniel Blandford sa však postaral o to, aby tento desktopový režim vyzeral naozaj lákavo a k dokončeniu tohto režimu by tak mohol svojim launcherom presvedčiť aj samotný Google.

Nenechaj si ujsť
Toto je zoznam zariadení, pre ktoré bol potvrdený nový Android Q

Výsledkom jeho práce je prostredie, ktoré akoby kombinovalo Windows a Chrome OS. Spodná lišta launchera obsahuje tlačidlo štart s nainštalovanými aplikáciami a ponúka tiež potrebné informácie o stave zariadenia. Dokonca nechýba ani podpora pre myš, klávesnicu alebo ovládanie dotykom. Jediným negatívom tak nateraz ostáva fakt, že sa jedná iba o koncept a pokiaľ Google nedotiahne desktopový režim do finále, nič z toho, čo uvidíš na videu, sa nemusí dostať medzi používateľov.

Stále sa však nájdu viaceré alternatívy. Podľa nedávnych informácií by mali byť v desktopovom režime podporované aj aplikácie tretích strán. Aj na externom monitore by sme si tak neskôr mohli spustiť prostredie ovládané inými launchermi pre smartfóny, informoval Android Authority. Takáto podpora by mohla otvoriť dvere radom ďalších launcherov, ktoré by zmenili používateľský zážitok aj v tomto režime.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom