Nová verzia Androidu sa postupne pripravuje a medzi jeho vývojovými fázami niektoré funkcionality postupne pribúdajú alebo sú naopak odstránené. Podobný osud zastihol možnosť zrušenia takzvaných „prebiehajúcich“ notifikácií.

Pred viac ako mesiacom portál 9to5google upozornil na zaujímavú zmenu v treťom vývojárskom nadhľade Androidu 11, ktorá by potešila hlavne puntičkárov. Každý používateľ Androidu pravdepodobne pozná takzvané „prebiehajúce“ notifikácie. Ide prevažne o notifikácie aplikácií bežiacich na pozadí, ktoré sa nedali zrušiť potiahnutím.

Prebiehajúce notifikácie nie je možné len tak zrušiť

Prebiehajúce notifikácie majú za úlohu informovať používateľa o tom, že daná aplikácia alebo jej určitý proces aktuálne prebieha na pozadí.

Môže ísť o systémovú notifikáciu, ktorá napríklad informuje o aktuálne prebiehajúcom Bluetooth prenose alebo nahrávaní obrazovky, prípadne o notifikáciu aplikácií tretích strán, ako napríklad upozornenie aplikácie Messenger o tom, že četové hlavičky sú aktívne.

V aktuálnej alebo aj v starších verziách Androidu sa tieto notifikácie nedali zrušiť klasickým potiahnutí smerom z ľavej strany doprava. Pokiaľ sa chcel používateľ zbaviť týchto notifikácií, musel danú aplikáciu alebo proces na pozadí pozastaviť.

Tretí vývojársky nadhľad Androidu 11 priniesol vytúženú zmenu

V tomto smere priniesol tretí vývojársky nadhľad Androidu 11 vykúpenie práve pre týchto používateľov. Umožnil totižto zrušenie prebiehajúcich notifikácií. Tie však úplne nezmizli, ale presunuli sa do novej nenápadnejšej notifikácie s názvom Aplikácie na pozadí. Výhodou tohto spôsobu riadenia notifikácií bol fakt, že viacero prebiehajúcich notifikácií bolo možné presunúť do jednej.

Zdroj: 9to5google

Ako informuje portál Android Police, týmto spôsobom sa dá zbaviť notifikácií ako sú oznámenia o aktuálne prebiehajúcom USB pripojení, prehrávaní médií aplikáciou Spotify alebo o nahrávaní obrazovky. Bohužiaľ, pred niečo viac ako týždňom bol vydaný štvrtý vývojársky nadhľad Androidu 11, ktorý túto funkcionalitu zrušil.

Portál 9to5google ale poznamenáva, že tretí vývojársky náhľad vykazoval v prípade zoskupujúcej notifikácie Aplikácie na pozadí zvláštny gradient. Možno práve to bol dôvod, prečo funkciu Google odstránil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom