Profesor William Romoser z Univerzity v Ohiu prišiel na konferencii Entomologickej spoločnosti v Amerike so šokujúcim tvrdením. Domnieva sa totiž, že na Marse existuje hmyz. Jeho dôkazy však nie sú veľmi presvedčivé, píše Futurism

Život podobný hmyzu

Tohtoročná konferencia Entomologickej spoločnosti v Amerike v St. Louis bola pre mnohých vedcov veľkým prekvapením. Jeden z profesorov Univerzity v Ohio, William Romoser, totiž šokoval svojich kolegov.

Romoser sa domnieva, že na Marse existuje život podobný hmyzu. Fotografie, ktoré majú potvrdzovať jeho hypotézu, však nie sú veľmi presvedčivé.

NASA tvrdenie popiera

Ako informoval portál CNET, Romoser zakladá teóriu na sérii snímok zachytených rovermi NASA prítomnými na Marse, ktoré ukazujú skamenené a existujúce formy života. Okrem hmyzu má dokonca ísť aj o plazovitého tvora, ktorý sa ním živí. „Na Marse bol a stále je život,“ tvrdí Romoser. K hypotéze sa však vyjadrila aj samotná vesmírna agentúra. „Nemáme žiadne vedecké údaje, ktoré by podporovali toto tvrdenie. Na Marse nie je dostatok kyslíka na udržanie metabolizmu mnohobunkovcov.“, uviedla NASA pre CNET.

Azda najrozumnejším záverom však je, že ide iba o ľudskú tendenciu vidieť rozoznateľné tvary v náhodných vzorcoch, čo sa nazýva pareidolia. Ide o bežný jav najmä pre nadšencov mimozemského života, ktorým rozličné objekty na podobných fotografiách pripomínajú napríklad aj hmyz.

V prípade Romosera to však nie je prvýkrát, čo sa o niečo podobné pokúšal. V minulosti totiž vydal správy, v ktorých tvrdil, že na červenej planéte našiel dôkazy o „neidentifikovateľných leteckých javoch“. Domnieval sa, že to môže znamenať prítomnosť inteligentných foriem života na Marse.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom