Vzdušné sily Spojených štátov minulý týždeň usporiadali prehliadku systému ABMS. Tento systém spolupracuje na vytváraní digitálnej bojovej siete, pričom získava a zdieľa údaje medzi vojenskými silami. V rámci cvičenia boli predstavené aj robotické psy, ktoré nápadne pripomínajú roboty z epizódy „Metalhead“ antiutopického seriálu Black Mirror, o téme píše portál Futurism.

Systém ABMS už prešiel niekoľkými testovaniami vrátane streleckého cvičenia, pri ktorom letectvo čiastočne spolupracovalo aj so satelitmi Starlink od spoločnosti SpaceX. Systémy získavajú informácie vďaka 5G sieťam a prostredníctvom umelej inteligencie, vďaka čomu majú veľmi presné informácie o situácii na bojovom poli. Podľa portálu The Drive je ABMS jednou z priorít ministerstva, ktoré na modernizáciu systémov vyčlenilo už 3,3 miliardy dolárov.

U.S. Air Force

Vedenie Vzdušných síl označilo tento systém za jednu z kľúčových súčastí výzbroje, ktorá bude pre úspech v boji nevyhnutná. Jeho hlavným cieľom je získať čo najviac potrebných informácií a prehliadku ABMS systémov opísalo vedenie ako jeden z najväčších spoločných experimentov v nedávnej histórii armády Spojených štátov.

Zúčastnilo sa jej 65 vládnych tímov zo všetkých divízií vrátane pobrežnej stráže a 70 priemyselných partnerov. Cvičenie trvalo od 31. augusta do 3. septembra a odohrávalo sa na rôznych 30 cvičných plochách.

Vision 60 – robotické psy americkej armády

Z lietadiel amerických Vzdušných síl minulý týždeň vybehli štvornohé roboty, ktoré nápadne pripomínali najlepšieho priateľa človeka – psa. Z letiska utekali rovno do púšte, kde zisťovali, či tam vojakov (živých) nečaká nepriateľ alebo iná hrozba. Nejde však o scénu z natáčania futuristického sci-fi filmu, robotické psy skutočne fungujú. Americká armáda ukazuje, že zbrojenie zrejme čaká veľmi zaujímavá budúcnosť, píše CNN.

U.S. Air Force

Tieto autonómne bezpilotné pozemné vozidlá (UGV) od spoločnosti Ghost Robotics z Philadelphie sú schopné fungovať v akomkoľvek teréne a v prostredí, pričom môžu niesť sadu senzorov a rádiových vysielačov. „Kým vojaci čakajú na pokyny v blízkosti lietadla, psy v teréne fungujú ako ich oči,“ vysvetľuje seržant Lee Boston.

„Základným prvkom unikátneho dizajnu našich štvornohých robotov je nízka mechanická náročnosť v porovnaní s akýmikoľvek inými robotmi,“ uvádza sa na webe spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom