Monopolné postavenie Intelu na trhu s procesormi ukončilo AMD predstavením novej rady Ryzen 3000, ktorá ponúka čipy v rôznych výkonových a cenových kategóriách. Spoločnosť dokázala, že vie ohroziť Intel, informuje Ars Technica. Nové procesory Ryzen 3000 od AMD sú lepšie v mnohých smeroch a spoločnosť tak dala zákazníkom hneď niekoľko dôvodov, prečo zanevrieť na Intel.

Najnovšia línia procesorov AMD Ryzen 3000 je vyrobená rovnakým 7 nm výrobným procesom ako jej grafické procesory Navi. Svojim výkonom a cenou však prekonávajú aj najsilnejšiu konkurenciu, ktorá bola ešte prednedávnom neohrozeným hráčom svojho segmentu. Kremíky novej rady od AMD sú jednoducho podľa spoločnosti lepšie a lacnejšie.

Nadvládu Intelu ohrozujú nové procesory Ryzen 3000

Najvýkonnejší model z poslednej línie je procesor Ryzen 9 3950X so 16 jadrami a 32 vláknami, ktorý poskytuje ohromný výkon určený pre tých najnáročnejších používateľov. AMD však svojimi novými kremíkmi pokrylo celú škálu výkonových kategórií a prinieslo ich za ceny, ktoré nenechajú zákazníkov chladnými. Výrobcovi už totiž nestačil len dostatočný výkon a prijateľná cena.

Pri vývoji nových procesorov rúbal poriadne vysoko a vo výsledku predstavil modely, ktoré svojimi vlastnosťami predčili očakávania. Procesory Ryzen 3000 však víťazia nad Intelom nielen v cenách. Dokážu totiž pracovať efektívnejšie a pri nižších teplotách ako konkurenčné modely, čo AMD vyzdvihlo aj v sérii testov pri náročných programoch, či hrách. Pre porovnanie je napríklad nový procesor rady Ryzen 5 3600X až o 22 % efektívnejší ako Intel Core i5-9600K a v testovaní dosiahol na 1 W väčší výkon.

Nenechaj si ujsť
AMD prekvapilo technologickú komunitu. Nový 16-jadrový Ryzen zahanbí Intel

Intel Core i7-9700K je momentálne dostupný za približne 410 €, no nový Ryzen 3700X by mohol niesť cenu zhruba 300 €. Rovnako tak víťazí AMD aj pri porovnaní TPD. Jeho Ryzen 3900X síce potrebuje 105 W TPD a Intel Core i9-9900K má na papieroch 95 W TPD, no pri záťaži si kremík Intelu zoberie oveľa viac výkonu, ktorý môže dosiahnuť aj viac ako 200 W TPD, informoval Toms Hardware. Vlajková loď AMD však neprekročila 105 W TPD. Stále je tu ale jedna časť benchmarkov, kde jeho procesory zaostávajú.

Intel totiž ponúka vyšší výkon na jedno vlákno, hoci procesory Ryzen 3000 vyhrávajú v benchmarkoch pri teste viacerých vlákien. AMD prinieslo svojim fanúšikom ešte jedno prekvapenie. Nová rada procesorov je totiž stále kompatibilná so socketom AM4, teda pri kúpe nového kremíka nemusí zákazník kupovať aj novú matičnú dosku. Jednoduchá výmena starého procesora za nový poteší rozhodne každého.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom