S príchodom novej generácie procesorov Ryzen ukázalo AMD, že to s procesormi stále vie a netrvalo dlho, kým si získala srdcia fanúšikov. Na vlne úspechu pokračuje ďalej a ako informuje portál The Verge, už v septembri sa dočkáme herného procesoru, aký tu ešte doteraz nebol.

Spoločnosť AMD dlho hrala na poli procesorov len druhé husle. Generácia Bulldozer nebola medzi používateľmi veľmi populárne a práve ona bola terčom a rodiskom vtipov o prehrievaní a výrazne vyššej spotrebe energie. AMD sa však poučilo a architektúra ZEN priniesla výrazné zmeny na poli procesorov a dovtedy neohrozený Intel reagovať. Ich porovnávanie ale nie je predmetom tohto článku. Témou je predstavenie nového AMD Ryzen 9 3950X, ktorý miery do herných desktopov.

Konfigurácia aká tu ešte nebola

V poradí už tretia generácia architektúry ZEN ukazuje svoj plný potenciál a z dostupných procesorov je Ryzen 9 3950X jednoducho to najlepšie, čo môžeš do socketu AM4 v súčasnosti dať. Síce bude procesor dostupný až v septembri, no prezentácia k nemu už prebehla a tak ti môžme o ňom priniesť všetky informácie. Procesor je prezentovaný ako herný, avšak uplatnenie nájde aj v iných zostavách.

AMD

No aby nie, veď ponúka až 16 jadier a 32 vlákien, pričom základný takt je 3,5 GHz. Maximálny takt je až 4,7 GHz a to na všetkých jadrách. Veľkosť cache pamäte dosahuje až 72 MB. A aby toho nebolo málo, tak je procesor vyrobený 7 nm procesom a všetok výkon produkuje len 105W TDP, čo bez problémov uchladí aj Fera 3 za 15 €. 

„Neexistuje dôvod, aby si ľudia kúpili procesor od Intelu“

Komentoval predstavenie Travis Kirsch, zástupca spoločnosti AMD. Reagoval tak aj na nedávne predstavenie procesorov Ryzen 3000, ktoré boli ukázané pred dvomi týždňami. 7nm výrobný proces dovolil vytvoriť nie len lacnejšie a energeticky úspornejšie čipy, ale tiež navýšiť ich výkon. Hovorí sa o 40 % náraste efektivity. To sú skutočne veľmi dobré hodnoty. Rovnako dobrá je aj cena, ktorá je stanovená na 749 dolárov. 

AMD

Samozrejme, za procesor je to poriadne čiastka, ale s ohľadom na jeho výkon a parametre je takmer neuveriteľné, ako sa cenu podarilo dostať ne tak nízku hodnotu. Konečne je tak na trhu poriadna konkurencia, čo je len a len výhodné pre spotrebiteľov. Neohrozená pozícia Intelu je tak veľmi ohrozená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom