Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sériu serverových procesorov s označením EPYC uviedla spoločnosť na trh ešte v roku 2017. Od tej doby však uplynulo mnoho času a čipy z tejto série prešli radikálnym vývojom. Najnovšie AMD počas podujatia Data Center and AI Technology Premiere v San Franciscu predstavila celý rad nových produktov, medzi ktorými vyčnieva 128-jadrová beštia série EPYC. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku, minulý rok AMD predstavilo štvrtú generáciu procesorov EPYC s označením Genoa postavenú na architektúre Zen 4 a 5 nm výrobnej technológii od TSMC.

V tej dobe bol avizovaný aj príchod EPYC Bergamo, ktorý je na rozdiel od čipov Genoa špeciálne optimalizovaný pre cloud a postavený na úplne novej čipovej architektúre Zen 4c. Práve písmenko „c“ naznačuje, že ide o čip optimalizovaný pre cloud.

Architektúra Zen 4c je podľa informácií dostupných na webe XDADevelopers navrhnutá tak, aby poskytovala lepšiu hustotu jadra a tiež výkon – zmenšuje plochu potrebnú pre každé jadro až o polovicu a poskytuje lepšiu energetickú účinnosť v porovnaní so Zen 4.

Zatiaľ čo architektúra Zen 4 na jednom chiplete rozbehá 8 jadier, Zen 4c dokáže až 16. Vďaka tomu je AMD Bergamo 128-jadrové CPU, ktoré je rozdelené do 8 CCD (Core Chiplet Die), pričom každý z nich má 16 jadier. Pre porovnanie, Genoa má 12 CCD s 8 jadrami.

Bergamo má v porovnaní s jeho predchodcom výrazne zníženú frekvencie v režime „boost“, čo bude mať za následok aj nižší jednovláknový výkon. Mimo to, celková kapacita vyrovnávacej pamäte L3 je v Bergame nižšia ako na čipe Genoa. AMD do tejto série totiž vkladá iba 32 MB vyrovnávacie pamäte, pričom Bergamo má menej CCD ako Genoa, aj preto je vyrovnávacia pamäť na úrovni 256 MB oproti 384 MB na čipe Genoa.

Bergamo využíva rovnaký socket ako jeho predchodca, teda v podstate stále novú platformu SP5, 12-kanálový pamäťový radič a PCI-Express 5. generácie.

AMD
AMD/TomsHardware

Najväčší rozdiel by mal byť v tom, že čip Genoa je optimalizovaný pre vyššie takty, zatiaľ čo Bergamo je optimalizované pre pracovné zaťaženia s vyššou priepustnosťou. Svedčia o tom i taktovacie frekvencie predávaných procesorov.

AMD plánuje dať na trh celkovo 3 rozdielne modely procesorov Bergamo. Ten najvýkonnejší s kódovým označením 9754 obsahuje 128 jadier, 256 vlákien, jeho taktovacia frekvencia sa pohybuje na úrovni 2,25 GHz až 3,1 GHz (boost) a to pri TDP 360 W. 128-jadrové procesory EPYC Bergamo s 256 vláknami sú tiež prvé natívne procesory x86 v tomto odvetví, pričom ich úlohou je konkurovať 144-jadrovým čipom Siera Forest od Intelu.

Jeho o niečo slabší spoločník s označením 9754S poskytne rovnaký počet jadier aj taktovaciu frekvenciu, avšak len 128 vlákien. TDP je taktiež na úrovni 360 W. Posledný variant s označením 9734 je 112-jadrový procesor s 224 vláknami a taktovacou frekvenciou 2,2 GHz až 3,0 GHz. TDP je v tomto prípade len 320 W. Všetky uvedené varianty disponujú vyrovnávacou pamäťou L3 o veľkosti 256 MB.

Upgrade dostal aj Genoa

AMD tiež predstavilo vylepšené procesory Genoa s označením Genoa-X. Ide o 96-jadrové procesory so 192 vláknami, ktoré sú vybavené 3D V-Cache pamäťou a gigantickým objemom vyrovnávacej pamäte L3. Tá sa pohybuje na úrovni až 1,1 GB. Pre porovnanie, predchádzajúca generácia disponovala iba 64 jadrami, uvádza portál Tom’s Hardware.

AMD/TomsHardware

Svetlo sveta uzrie viacero modelov z tejto rodiny. Za zmienku stojí ale fakt, že cena vyššie opísaného kúsku z rodiny Genoa-X s označením 9684X a taktovacou frekvenciou 2,55 GHz/ 3,7 GHz sa vyšplhala na horibilných 14 756 dolárov alebo teda na necelých 14 000 €.

Najlacnejší variant sa zastavuje na 4 185 dolároch (cca 3 900 €), dostal označenie 7373X a poskytne 16 jadier, 32 vlákien a taktovaciu frekvenciu 3,05 GHz až 3,8 GHz.

Procesor pre umelú inteligenciu

Mimo uvedených noviniek spoločnosť na záver predstavila aj úplne nové procesory MI300X, ktoré sú akousi nadstavbou k čipom MI300A, ktoré sa aktuálne už dodávajú prvým zákazníkom. Zatiaľ čo MI300A je dátový APU (Accelerated Processing Unit) vytvorený z celkovo 13 navzájom prepojených čipletov, ktoré spolu tvoria balík s 24 jadrami Zen 4, grafickým „motorom“ CDNA 3 a 128 GB pamäťou typu HMB3, pri novom MI300X inžinieri z AMD úplne vypustili CPU.

AMD
AMD/TomsHardware

To znamená, že MI300X je postavený čisto na GPU architektúre typu CNDA 3 so 192 GB pamäťou HBM3, pričom spája do jedného celku 12 čipletov alebo 153 miliárd tranzistorov. Za zmienku rozhodne stojí i fakt, že tento akcelerátor je vyrobený ako 5-, tak aj 6-nm technológiou.

AMD
AMD/TomsHardware

Čip je určený pre strojové učenie a veľké jazykové modely (LLM). AMD uvádza, že čip je schopný podporovať LLM až s 80 miliardami parametrov, čo je podľa dostupných informácií rekord pre jedno GPU.

Veľké jazykové modely ako je ChatGPT od OpenAI pritiahli v poslednom roku neuveriteľne veľa pozornosti. Tieto modely sú schopné generovať obrovské množstvo textu na zdanlivo nekonečné množstvo tém. Práve schopnosť LLM generovať text, ktorý je takmer na nerozoznanie od textu písaného človekom v akomkoľvek jazyku, vrátane programovacieho, je práve to, čo na jednu stranu oslovilo veľkú masu ľudí, na druhú vydesilo odborníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú