Najväčšia kryptomena bitcoin zažíva od polovice minulého týždňa veľký nárast, ktorý eskaloval najmä v pondelok, kedy sa cena kryptomeny dostala až nad úroveň 40 000 dolárov.

Významnou správou, ktorá rast ceny kryptomeny čiastočne zapríčinila, bolo údajné potvrdenie, že americký obchodný gigant Amazon začne do konca tohto roka akceptovať bitcoin ako jednu z platobných možností, pričom zároveň zverejnil pracovnú ponuky týkajúcu sa obchodovania a vývoja služieb spojených s digitálnymi menami.

Amazon „kľučkuje“ okolo podpory bitcoinu, do kryptomien však zabŕdať chce

Ako však informuje agentúra Reuters, spoločnosť Amazon sa takýto špecifických plánov zdráha a špekulácie o podpore bitcoinu nie sú pravdivé.

Podľa vyjadrenia hovorcu Amazonu má firma o kryptopriemysel naďalej záujem, no zatiaľ nemá žiadne konkrétne plány na začlenenie akýchkoľvek digitálnych aktív medzi platobné možnosti. Pracovnú ponuku na špecialistu v oblasti digitálnych mien a blockchainu však nepoprel.

Pripomeňme, že cena bitcoinu v pondelok počas troch hodín stúpla o zhruba 15 %, pričom tento nárast otriasol short pozíciami a zlikvidoval pozície vo výške viac ako 110 miliónov dolárov.


V prípade, že by Amazon akceptovanie bitcoinu oficiálne potvrdil, išlo by o významnú správu vo svete kryptomien, pretože k technológii by tak dokázal priviesť milióny zákazníkov.

Podobnú „moc“ malo aj vyhlásenie šéfa Tesly, Elona Muska, ktorý minulý týždeň uviedol, že Tesla „s najväčšou pravdepodobnosťou“ obnoví akceptovanie platieb vo forme bitcoinov, keď bude 50 % energie potrebnej na tzv. ťažbu tejto kryptomeny z obnoviteľných zdrojov.

Prečítaj si tiež
Kryptomeny majú prvú oficiálnu obeť. Mladíka zabil vlastný počítač, ktorým ťažil bitcoin

Tento cieľ je v súčasnosti stále ďaleko, no po prísnych reguláciách a odchodu ťažiarov z Číny, kde tvorila veľkú časť energie spotrebovávaneje na ťažbu bitcoinu práve energia z fosílnych palív, naň nebudeme pravdepodobne čakať až tak dlho.

V USA bola napríklad koncom mája vytvorená Rada pre ťažbu bitcoinu, ktorej cieľom je podporiť transparentnosť spotreby energie u kryptomien a urýchliť iniciatívy udržateľnosti v tejto oblasti na celom svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú