Počas najväčšieho nákupného sviatku, kedy obchodníci lákajú zákazníkov na ohromné zľavy, reagovali zamestnanci skladov Amazonu na nevyhovujúce podmienky pri práci. Protestov sa v niekoľkých európskych krajinách zúčastnili tisíce ľudí, ktorí už odmietali trpieť pracovné podmienky v skladoch Amazonu.

Veľký nákupný ošiaľ a obrovské zľavy sú hlavným lákadlom tzv. „Black Friday“, ktorý aj v Európe využijú milióny zákazníkov. Vybaviť objednávky, odoslať tovar a doručiť ho však nie je pri takýchto akciách vždy najjednoduchšie. Neľudské pracovné podmienky sú však v skladoch Amazonu podľa doterajších informácií na dennom poriadku. Kvôli nevhodnému prístupu sa tak tisícky zamestnancov rozhodli pre protest práve počas Black Friday.

V skladoch Amazonu panujú neľudské podmienky

Podľa odborovej organizácie UNI Global bolo pred európskymi skladmi spoločnosti zhruba 2 400 protestujúcich, aj keď iné zdroje hovorili o ešte vyšších číslach. Len v Nemecku sa malo pred sklady Amazonu vydať podľa nemeckej odborovej organizácie až 1 000 zamestnancov. V Španielsku sa k protestom pridalo ďalších 1 600 ľudí. Množstvo nespokojných pracovníkov tak bolo omnoho vyššie ako hlásili odbory. Organizácia GMB si dokonca pre Amazon pripravila aj video, v ktorom pracovníci poukazujú na podmienky v práci a v 5 jazykoch hovoria: „My nie sme roboti.“

Nenechaj si ujsť
Amazon vyvinul umelú inteligenciu pre výber nových zamestnancov. Museli ju vypnúť, pretože diskriminovala ženy

V Španielsku však mala situácia zájsť až príliš ďaleko. Podľa miestnych správ sa hovorilo o tom, že sa mal Amazon obrátiť na miestnu políciu, aby do štrajku pracovníkov zasiahla a zvýšila ich produktivitu. Polícia však podľa novín El Confiedencial žiadosť spoločnosti odmietla a Amazon tieto informácie nakoniec poprel. Cieľom pracovníkov však nebolo sabotovať spoločnosť počas najväčšieho výpredaja, ale ukázať jej, že nie sú spokojní s pracovnými podmienkami.

Zobraziť celú galériu (1)
Wochit Business/YouTube

Len v sklade vo Veľkej Británii bola počas 3 rokov privolaná záchranná služba až 115-krát. Protesty pritom podporili aj miestni politici. Zdá sa však, že Amazon si z tejto situácie ťažkú hlavu nerobil a pre portál Business Insider napísal takéto vyjadrenie:

V súčasnej dobe sme boli plne funkční, pretože naši spolupracovníci sa sústredili na poskytovanie služieb našim zákazníkom. Akékoľvek iné správy sú jednoducho nesprávne. Rešpektujeme skupinové a individuálne právo hlasu, no pre nás to bol ako obvykle bežný biznis.“ – vyjadrenie Amazonu pre Business Insider.

Táto situácia mala nastať práve kvôli nevhodným pracovným podmienkam. V Španielsku zamestnanci spoločnosti protestovali naposledy v máji. Mnohí, ktorí pracujú v skladoch Amazonu, sa sťažujú na poranenia. Niektoré si nevyžadovali zvláštnu pozornosť, no mnohé skončili aj návštevou nemocnice. Výsledkom tohto dlhodobého problému tak boli protesty počas akcie Black Friday, ktorými chceli ľudia upozorniť na podmienky v tejto svetoznámej firme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom