Použiteľné alternatívy k obchodu App Store na iOS pre bežných používateľov prakticky neexistujú. Vývojár Riley Testut však predstavil neoficiálny obchod AltStore, ktorý túto funkciu plní a k jeho nainštalovaniu nepotrebuješ dokonca ani jailbreak. O téme píše Engadget.

Vývojár aplikácií pre iOS, Riley Testut, predstavil svoj najnovší projekt, ktorý môže byť prvou plne použiteľnou alternatívou pre App Store. Neoficiálny obchod AltStore je totiž možný na zariadenia od Apple nainštalovať bez nutnosti jailbreaku, čím je prístupnejší aj pre menej skúsených používateľov.

AltStore využíva funkciu, ktorú americký gigant poskytuje vývojárom na testovanie svojich vlastných aplikácií, a zariadenie si tak myslí, že si inštaluješ testovacie aplikácie, ktoré si sám vytvoril. Obchod používa vlastnú aplikáciu v počítači a synchronizáciu cez iTunes, pomocou ktorej každých 7 dní opätovne aplikácie pred uplynutím ich platnosti preinštaluje.

Stačí ti tak len obyčajné Apple ID, a môžeš si stiahnuť aplikácie, ktoré na App Store nie sú povolené. Hlavným ťahákom je skvelý emulátor konzol Nintendo s názvom Delta, vďaka ktorému si môžeš zahrať staré klasiky ako napríklad Super Mario priamo na svojom iPhone či iPade.

Napriek tomu, že Apple testovací program kontroluje a spoločnosť ti môže kedykoľvek k nemu odobrať prístup, nová metóda s využitím sprievodnej aplikácie AltServer na počítači sa vypína ťažšie. Apple tak toho s AltStore momentálne veľa nenarobí, a na jeho zablokovanie by podľa Testuta musela spoločnosť zmeniť, alebo dokonca zablokovať možnosť testovania aplikácií pre vývojárov, píše The Verge.

Zobraziť celú galériu (2)
Stránka obchodu AltStore / Zdroj: Riley Testut

Aj keď nie je jasné, ako dlho AltStore prežije, a či proti nemu Apple podnikne nejaké kroky, momentálne ide asi o najpoužiteľnejšiu alternatívu k oficiálnemu obchodu App Store bez nutnosti jailbreaku. Zaujímavý tak môže byť hlavne pre používateľov, ktorí si chcú vyskušať aplikácie mimo App Store, ale nechcú na svojom zariadení jailbreak vykonávať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom