Len pre pár dňami sme ťa informovali o tom, že Google v spolupráci s niekoľkými výrobcami smartfónov uvedie na trh prvé zariadenia so systémom Android GO. Udiať sa tak malo práve na konferencii MWC 2018, ktorá začína už zajtra.

Android GO je projekt, ktorý sa primárne sústredí na smartfón so slabším hardvérom. Určené sú hlavne pre chudobnejšie oblasti a rozvojové krajiny, kde si ich obyvatelia nemôžu dovoliť minúť niekoľko stoviek eur za najnovšiu vlajkovú loď.

Prvý pokus je prepadákom

Len pred pár hodinami bol predstavený prvý smartfón z tohoto projektu. Ide o Alcatel 1X a ide o low-end ako vyšitý. Jeho cieľom však nie je ohúriť špecifikáciami, ale nízkou cenou a operačným systémom Android Oreo GO Edition. Redaktori z portálu The Verge mali tú možnosť si ho vyskúšať, no ich pocity nie sú práve najlepšie. Telefón bol tak pomalý a zasekaný, že bol prakticky nepoužiteľný. K tejto situácií sa vyjadril Alcatel ako aj Google. Podľa nich nešlo o finálnu verziu smartfónu ani operačného systému. Výsledného produktu by sme sa mohli dočkať už o niekoľko týždňov.

Dovtedy budú predstavené aj ďalšie zariadenia. Očakáva sa, že na tento trh vstúpia výrobcovia ako Huawei, Nokia a Asus. Čo sa týka špecifikácií, Alcatel 1X poháňal štvorjadrový procesor MediaTek, ktorému sekunduje 1 GB RAM. Vnútorná pamäť má veľkosť 16 GB (možnosť rozšírenia o microSD karty) a displej má 5,3″ s rozlíšením 960 x 480 pixelov. Ten má moderný pomer strán 18:9. Nabíjanie 2460 mAh batérie prebieha cez microUSB. Niektoré modely majú aj snímač odtlačkov prstov, iné dokoncafunkciu rozpoznávania tváre Face Key.

Čo sa týka ceny, tá je stanovená na 100 € za verziu Single SIM. Verzia s podporou dvoch SIM kariet bude stáť o 10 € viac. Začiatok predaja je stanovený na Apríl. Vzhľadom na špecifikácie nejde o úplne lacný smartfón. Za menej sa dá kúpiť napríklad Xiaomi Redmi Note 5A, ktorý ponúka omnoho lepšie špecifikácie, plnohodnotný Android a o pár eur nižšiu sumu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom