Google už skôr predstavil projekt Android One, keď v spolupráci s niekoľkými výrobcami smartfónov uviedol zariadenia s lepšou softvérovou podporou a nižšou cenovkou než obyčajne. Vďaka takémuto partnerstvu si môžu používatelia užívať napríklad model Xiaomi Mi A1 alebo Moto X4 Android One. Teraz sa ale blížia zariadenia z projektu Android Go.

Opäť ide o spoluprácu Google a niekoľkých výrobcov smartfónov. Zatiaľ čo projekt Android One prináša zariadenia zo strednej triedy, Android Go sa má sústrediť na síce menej vybavenejšie, ale o to lacnejšie kúsky. Takéto smartfóny by mohli stáť len niekoľko desiatok eur a používateľom z chudobnejších častí sveta by tak mohli priniesť unikátnu možnosť využívať výhody inteligentných telefónov.

Zobraziť celú galériu (3)
Kristián Hrušovský / FonTech

Napriek tomu, že sa o prvom zariadení projektu šepká už dlhšie, stále sme žiadny reálny produkt nevideli. To by sa ale malo zmeniť už o pár dní počas technologickej konferencie Mobile World Congress v Barcelone, ktorá sa koná od 26. februára do 1. marca. Práve tu majú niekoľký výrobcovia predstaviť prvé smartfóny Android Go.

Nokia aj Huawei

Ukázať by sa nám mohla Nokia 1, špekuluje sa, že svoj kúsok predstaví aj Huawei a do Android Go by mal patriť aj Asus ZenFone Go 2. Mimo MWC by sa mohli pridať výrobcovia z Ázie Micromax, Intex, Karbonn a Lava. Zariadenie by pritom mali poskytnúť plnohodnotný používateľský zážitok aj napriek malej operačnej a vnútornej pamäti. Ich cena by pritom v niektorých prípadoch nemusela prekročiť hranicu 50 dolárov.

Nenechaj si ujsť
Google spustil Android pre výkonovo slabé smartfóny

Vďaka odľahčenému systému a špeciálnym aplikáciám Google Go by telefóny mali plynulo bežať aj s 512 MB RAM či 8 GB ROM. Medzi špeciálne odľahčené aplikácie patria Gmail Go, Mapy Go, YouTube Go či Asistent Go, pričom postupne majú pribúdať ďalšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom