Premiéra novej generácie iPhonov 11 je už za nami a fanúšikovia Apple sa už pripravujú na predobjednávky alebo oficiálne spustenie predaja, ktoré započne o pár dní. Medzitým však chce týmto smartfónom na trhu konkurovať aj dostupnejší model, ktorý pochádza priamo z dielne jedného z najväčší konkurentov spoločnosti, teda od Samsungu. Pozreli sme sa na to, ako si v oblasti výbavy a možností stojí nový iPhone 11 Pro v porovnaní s lacnejším Samsungom Galaxy S10. 

Predstavenie v divadle Steva Jobsa prinieslo pred pár dňami na svet novú líniu iPhonov, o ktorých sa na internete šepkalo celé mesiace. Apple tak potvrdil jeden z najviac omieľaných dizajnov a niekoľko ďalších dohadov. Svoje nádeje rozdelil do trojice smartfónov, pričom okrem dostupnejšieho iPhonu 11 a najdrahšieho iPhonu 11 Pro Max vyzerá byť „zlatou strednou cestou“ iPhone 11 Pro, ktorý vlastnosťami spadá do segmentu, v ktorom je doma aj Samsung Galaxy S10.

Nová S10-ka prišla na trh ešte začiatkom roka a mnohí majitelia starších Samsungov tak mali hneď viacero dôvodov na výmenu svojho predchádzajúceho modelu. Po mesiacoch panovania na trhu však dostal konkurenciu v podobe iPhone 11 Pro, ktorý si síce razí vlastnú cestu, no so Samsungom Galaxy S10 má toho mnoho spoločného. Stojí za to si priplatiť za prémiový Apple smartfón alebo je výhodnejšou voľbou stále prémiová vlajková loď z Kórei?

Kvalitný displej kazí v iPhone 11 Pro veľký výrez

Obrazovky smartfónov sa zdajú byť z roka na rok krajšie, no kráľom spomedzi všetkých je jednoznačne Samsung a jeho displeje, ktoré ponúkajú aj podľa mnohých testov ten najkvalitnejší obraz. Netreba však zabúdať, že je zároveň dodávateľom týchto panelov aj pre Apple. Kórejský výrobca vo svojej S10-ke stavil na kvalitný AMOLED displej s uhlopriečkou 6,1″ a QHD+ rozlíšením, ktorý v sebe navyše skrýva aj vstavaný snímač odtlačkov prstov. Jeho obraz narušuje iba malá diera pre predný selfie fotoaparát v pravom hornom rohu.

Zobraziť celú galériu (2)
Dávid Igaz / FonTech

Takáto konštelácia fotoaparátu je však pri používaní menej na očiach a nepôsobí tak rušivo ako stále kritizovaný výrez. Apple napriek tomu stavil aj v iPhone 11 Pro na veľký výrez ako v predošlých smartfónoch a z menšej 5,8″ uhlopriečky OLED panela tak stále ukrajuje značnú časť. Títo dvaja konkurenti však ponúkajú aj rozličné rozlíšenie obrazoviek a zatiaľ čo v prípade Samsungu Galaxy S10 dostane používateľ rozlíšenie až 3040 x 1440 pixelov, budúci majiteľ iPhonu 11 Pro sa musí uspokojiť s rozlíšením 2436 x 1125 pixelov.

Oba panely podporujú aj HDR štandard, no ten v Samsungu ponúka podporu pre HDR10+ a pýši sa aj vyššou hustotou pixelov, ktorá činí 550 ppi v porovnaní so 458 ppi u iPhonu 11 Pro. Rovnako majú spoločný aj vysoký kontrast 2 000 000 : 1.

Samotný displej je však u oboch smartfónov na vysokej úrovni a je teda len a len na používateľovi, ktorému z nich dá prednosť. Každý z týchto panelov mu poskytne perfektný obraz a bohaté farby, a tak je otázkou už len to, či chceš menej rušivý „Infinity-O“ displej alebo sa zmieriš s veľkým výrezom u iPhonu 11 Pro.

[supsystic-tables id=92]

 

Ako sa z magnetu na odtlačky stáva šmykľavý smartfón?

Najväčší rozdiel v dizajne medzi jednotlivými generáciami Galaxy S-línie a iPhonov priniesol Samsung práve v Galaxy S10. Ten sa oproti minuloročnému modelu S9 zásadne zmenil, dostal upravené krivky a ešte viac zmenšil rámiky displeja. Rovnako sa došlo aj na úpravy po stránke fotoaparátu, ktoré pribudli ďalšie 2 objektívy. Celé telo je kombinované s kovovým rámom a sklom, ktoré skvelo padne do ruky, no stáva sa magnetom na odtlačky.

Na druhej strane je dizajn iPhonu 11 Pro opäť takmer totožný s predošlým iPhonom XS či dokonca 2-ročným iPhonom X. Od jeho premiéry sa toho veľa nezmenilo a Apple využil vo všeobecnosti iba niekoľko malých úprav, avšak tento rok poprvýkrát vyrukoval aj s trojitým fotoaparátom.

Práve ten sa stal terčom posmechu už krátko po predstavení a jeho nezvyčajné rozloženie tak môže prekážať nejednému používateľovi.

V porovnaní s doterajšími štandardmi ale Apple prišiel aj s novou matnou povrchovou úpravou zadného skla, ktorú môžeme vnímať ako obranu proti odtlačkom prstov, no na druhej strane sa týmto z nového iPhonu 11 Pro stáva extrémne klzký smartfón.

Ďalšie aspekty dizajnu sa takmer nezmenili a výrobca sa stále drží aj zaužívaného Lightning portu. Galaxy S10 však ponúka univerzálnejší USB-C port. Opäť raz platí, že dizajn je subjektívna vec zákazníka, ktorý dá prednosť tomu, čo ho po vizuálnej stránke osloví viac.

[supsystic-tables id=91]

 

V tomto porovnaní však môžu mnohí uprednostniť dizajn Samsungu Galaxy S10, ktorý má elegantne tvarovanú konštrukciu a usporiadaný hlavný fotoaparát obklopený lesklým zadným sklom. iPhone 11 Pro stavia do nevýhody najmä jeho ikonický výrez a po novom aj trojitý fotoaparát, ktorý internetoví trollovia prezývajú aj ako „trojplatnička“. Pre ktorý z týchto smartfónov by si sa na základe dizajnu rozhodol ty?

Poriadna dávka výkonu

Dostávame sa k jednej z najdôležitejších častí nášho porovnania. Týmto nechceme polarizovať čitateľov, no čísla benchmarkov jednoducho nepustia. Áno, áno, vieme, že ide len o „hrubý“ test sily a realita môže byť iná. Samsung Galaxy S10 a iPhone 11 Pro sa nelíšia len v čipsetoch a kapacite operačnej RAM pamäte. Ich celkové fungovanie ovplyvňuje aj samotný operačný systém Android a iOS.

iPhone 11 Pro však rozhodne ponúka vysokú výpočtovú silu, ktorá je so 7 nm procesorom A13 Bionic ešte o level vyššie ako v prípade Galaxy S10, kde dominuje 8 nm čip Exynos 9820. Tomuto Samsungu nahráva do kariet veľká 8 GB RAM-ka, pričom v iPhone 11 Pro nájdeme len polovičnú kapacitu. Dovolím si tvrdiť, že oba smartfóny splnia očakávania aj najnáročnejšieho používateľa, no pokiaľ si jeden z tých, ktorí pozerajú aj na čísla v benchmarkoch, tak jednoznačným víťazom je pre teba iPhone 11 Pro.

Kvalitné trojité fotoaparáty

Výbava fotoaparátu je jednou z ďalších hlavných častí výbavy, ktorá môže ovplyvniť rozhodnutie zákazníka. Samsung už dokázal, že jeho Galaxy S10 patrí aj v oblasti fotografie a videa medzi jedných z najlepších, no na iPhone 11 Pro toto testovanie ešte len čaká. Hoci nám Apple počas premiéry ukázal niekoľko záberov vytvorených jeho fotoaparátom, nemusia odrážať skutočnosť. Pri pohľade na technické špecifikácie však máme dočinenia s kvalitnými snímačmi, ktorých porovnanie nájdeš v priloženej tabuľke.

[supsystic-tables id=89]

 

Aj v oblasti funkcií sú tieto dva modely odlišné. Apple teraz priniesol niekoľko noviniek, ktoré môžu, no nemusia zákazníka nakoniec osloviť. Veď koniec koncov, snímanie v nočnom režime mali Android smartfóny už dávno a 3 fotoaparáty taktiež nie sú žiadnou novinkou. Apple dokázal, že vie inovovať svoje iPhony, avšak revolúcia v celej kategórii smartfónov sa opäť raz nekonala. V podstate sa snažil dobehnúť to, s čím prišiel Samsung Galaxy S10 ešte začiatkom roka.

[supsystic-tables id=90]

 

Dá sa povedať, že práve kórejský výrobca vytvoril na Apple tlak, ktorému musel podľahnúť. Ako viaceré prémiové modely, aj táto dvojica ponúka špičkové kvality v oblasti fotografovania a videa. Nakoniec však rozhodnú reálne výsledky, ktoré ale pri iPhone 11 Pro nevyskúšal žiaden recenzent, a tak si na tieto zábery budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Smartfóny na 1 deň

Kapacita batérie u Samsungu Galaxy S10 činí rovných 3 400 mAh hodín a u iPhonu 11 Pro 3 190 mAh hodín. Celkovú výdrž na jedno nabitie ovplyvňuje mnoho faktorov, no ako u jedného, tak aj u druhého smartfónu nemôže používateľ počítať s viac ako 2-dňovou výdržou pri menej náročnom používaní. Celodenné nasadenie si rozhodne vyžiada viac energie, a tak sa aj z iPhonu 11 Pro a Samsungu Galaxy S10 stávajú viac-menej 1-dňové smartfóny, ktoré používateľ večer pripojí k adaptéru.

[supsystic-tables id=93]

 

Akumulátory oboch modelov podporujú rýchle nabíjanie a po vzore iných sa iPhone 11 Pro dočkal tento rok v balení aj rýchleho nabíjacieho adaptéra. Nechýba ani bezdrôtové nabíjanie, no Samsung do S10 pribalil aj reverzné nabíjanie, s ktorým si používateľ pohodlne nabije svoje bezdrôtové slúchadlá či iné doplnky alebo aj smartfóny. Apple takúto možnosť na oficiálnom webe neuvádza, no pri predstavení iPhonu 11 Pro sa dušoval, že na jedno nabitie vydrží o 4 hodiny dlhšie ako iPhone XS.

U iPhonu rozhoduje pamäť

Kalifornský výrobca aj tento rok stavil na svoju tradičnú stratégiu a rozdelil iPhone 11 Pro do niekoľkých pamäťových verzií. K dispozícii je klasický 64 GB variant, 256 GB model a verzia s 512 GB ROM. Výber v tomto prípade značne ovplyvní to, koľko pamäte pre súbory bude mať používateľ k dispozícii a po zaplnení úložiska existuje iba jedna cesta ako ho zväčšiť, a tou je cloud.

Samsung Galaxy S10 na druhej strane ponúka vstavaných 128 GB alebo až 512 GB ROM, no vnútornú pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD karty o kapacite až 1 TB, s čím si vystačí aj ten najnáročnejší používateľ. Navyše je nutné poznamenať, že cenové rozdiely medzi jednotlivými pamäťovými verziami nie sú u Samsungu tak výrazné ako u Apple. Medzi 128 GB a 512 GB verziou Galaxy S10 je síce cenový rozdiel 250 €.

Pokiaľ by sme to však rozdelili na polovicu v prípade, ak by bola dostupná aj 256 GB verzia, ide o celkový rozdiel 125 €. iPhone 11 Pro je však v 512 GB verzii o 230 € drahší ako 256 GB verzia, teda ponúka 2-násobne viac úložiska takmer za cenu ako Samsung Galaxy S10 pri 3-násobne väčšej vnútornej pamäti. 230-eurový rozdiel je potom aj medzi 64 GB a 256 GB verziou iPhonu 11 Pro.

Apple si znova pripravil pre zákazníkov drahý špás

Pri pohľade na ceny týchto smartfónov je jasné, že spadajú do prémiového segmentu, no aj v tomto prípade ťahá iPhone 11 Pro za kratší koniec. Jeho cena v základe totiž začína na 1 169 €, zatiaľ čo základný Samsung Galaxy S10 je dostupný už za 899 €. Najvyššiu verziu iPhonu 11 Pro s 512 GB ROM potom zákazník kúpi za ohromných 1 569 €.

[supsystic-tables id=88]

 

Pri Galaxy S10 dáme za najvybavenejší variant „len“ 1 149 €. V tomto smere je jednoznačným víťazom vlajková loď Samsungu, ktorá v najvyššej dostupnej verzii nesie nižšiu cenu ako iPhone 11 Pro v základe. Cenové porovnanie oboch smartfónov nájdeš aj v priloženej tabuľke. Ktorý z týchto dvoch smartfónov by si si vybral na základe svojich preferencií ty a prečo?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú