V správe boli použité materiály TASR.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok prijali rokovaciu pozíciu k novým opatreniam na posilnenie práva na opravu a zníženie vplyvu masovej spotreby na životné prostredie. Píše sa to v utorkovej tlačovej správe EP.

Musia uprednostniť opravu

Cieľom návrhu z dielne Európskej komisie je podporiť udržateľnejšiu spotrebu tým, že bude jednoduchšie nechať si chybný tovar opraviť, čo povedie k zníženiu množstva odpadu a posilneniu sektora opráv. Za hlasovalo 590 poslancov, 15 bolo proti a 15 sa zdržalo hlasovania.

V rámci zákonnej záručnej lehoty budú musieť predajcovia uprednostniť opravu, ak je lacnejšia alebo rovnako nákladná ako výmena tovaru, okrem prípadov, keď oprava nie je možná alebo je pre spotrebiteľa nevýhodná.

Takzvané právo na opravu začalo v EÚ platiť už v roku 2021, avšak len na vybrané druhy zariadení. Podľa vtedy nových pravidiel museli výrobcovia chladničiek, umývačiek, fénov alebo televízorov zabezpečiť, aby sa tieto výrobky dali po dobu do desať rokov opraviť.

Jednoduchší a prístupnejší servis

Od výrobcov sa taktiež očakáva, že budú spotrebiteľov upozorňovať na produkty, ktoré si budú musieť opraviť sami. S tým súvisí aj úplne nová povinnosť vytvoriť online portál, ktorý bude spotrebiteľov spájať s miestnymi opravármi a predajcami repasovaných zariadení.

„Platforma umožní vyhľadávanie podľa lokality a noriem kvality, čím pomôže spotrebiteľom nájsť atraktívne ponuky a zviditeľní opravárov,“ argumentuje EK.

Skvelé správy pre zákazníkov

Poslanci teraz navrhli predĺžiť zákonnú záruku o jeden rok od dátumu opravy výrobku. Po uplynutí zákonnej záruky budú mať spotrebitelia aj naďalej právo požiadať o opravu výrobkov, ako sú práčky, vysávače, smartfóny a bicykle.

Aby bola oprava atraktívnejšia, výrobcovia by mali na čas trvania opravy zapožičať spotrebiteľovi náhradný tovar. Ak sa výrobok opraviť nedá, výrobcovia by mali namiesto neho ponúknuť repasovaný výrobok.

Rada EÚ, čiže ministri členských krajín by mali prijať svoju pozíciu k týmto opatreniam v stredu a potom sa začnú rokovania s europarlamentom o konečnej podobe legislatívy.

Právo na opravu je skvelou správou predovšetkým pre zákazníkov a používateľov, ktorý tak môžu na základe zmien, ktoré musia výrobcovia implementovať, získať kvalitnejšie produkty, ktoré vydržia dlhšie. Nie je vylúčené, že v niektorých prípadoch dôjde aj k miernemu zvýšeniu cien, keďže budú výrobcovia kompenzovať prípadné náklady.

Vo väčšine prípadov by však mala byť oprava lacnejšia, než zakúpenie nového produktu a predovšetkým oveľa ekologickejšia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú