Preteky v zbrojení medzi Spojenými štátmi a Ruskom pretrvávajú už od konca 2. svetovej vojny. Počas Studenej vojny sa uzatvárali a následne porušovali rôzne dohody o nezbrojení či likvidácií zbraní a aj keď sa dnes zdá, že predstavitelia oboch veľmocí k sebe majú blízko, situácia je úplne iná. Rusko v piatok oznámilo, že ich prvá hypersonická zbraň s názvom Avangard je plne funkčná. Stalo sa tak prvou a zatiaľ jedinou krajinou, ktorá takúto zbraň vlastní, informuje portál Futurism.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimíra Putina, že prvá hypersonická raketa s názvom Avangard vstúpila do bojovej pohotovosti. Putin túto udalosť označil ako technologický prielom porovnateľný s uvedením prvého satelitu v roku 1957. Putin zbraňový systém prvýkrát spomenul už začiatkom roka 2018.

Vtedy poznamenal, že raketa Avangard bude na ceste k cieľu schopná manévrovať tak, aby akákoľvek súčasná protiraketová obrana bola proti nej úplne bezmocná. Po vystrelení bude vraj raketa smerovať k cieľu ako meteorit či nezastaviteľná ohnivá guľa, píše portál s odvolaním sa na agentúru AP.

en.kremlin.ru

Putin tiež dodal, že Avangard je navrhnutý, aby odolal teplotám až do 2 000 °C. S touto teplotou sa totiž raketa stretne pri vysokej nadzvukovej rýchlosti počas preletu atmosférou. Dosiahne aj 27-krát väčšiu rýchlosť, než akú má zvuk, čo znamená, že vzdialenosť medzi Moskvou a New Yorkom preletí približne za 15 minút. Avangard je schopný niesť jadrovú hlavicu so silou 2 megaton.

Rusko je v súčasnosti jedinou krajinou, ktorá disponuje hypersonickou zbraňou. Prezident Vladimír Putin zdôraznil, že po rokoch doháňania amerického pokroku sú historicky prvýkrát s vývojom zbraní popredu. V decembri minulého roka bol Avangard prvýkrát vypustený z raketovej základne Dombarovskij na juhu pohoria Ural a úspešne zasiahol cvičný terč na Kamčatke, ktorá je od neho vzdialená 6 000 kilometrov.

Pentagon v posledných rokoch tiež pracoval na vývoji hypersonických zbraní. Americký minister obrany Mark Esper v auguste vyjadril svoje presvedčenie o tom, že ich zostrojenie je otázkou niekoľkých rokov. Pre budúcnosť ľudstva na Zemi je však znepokojivá správa, ktorú do detailov ozrejmili v oficiálnej tlačovej správe. Ak by mali obe najväčšie krajiny sveta zbrane, proti ktorým sa ani sami nevedia brániť, môže nám hroziť ďalšie obdobie neistoty podobné „Studenej vojne“. Analýzu hypersonickej rakety Avangard si môžeš pozrieť vo videu vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú