Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Napriek zhoršujúcej sa ekonomickej situácie miliónov ľudí na celom svete vplyvom pandémie ostáva obrovské množstvo zdrojov na vývoj nových zbraní. Jedným z nich je aj hypersonická strela, ktorá počas svojho letu dýcha a podľa DARPA (Agentúry pre pokročilé obranné projekty)  naštartuje novú generáciu armády USA.

Veľký úspech USA

Počas úspešného testu dokázali odpáliť hypersonickú (nadzvukovú) strelu z lietadla v prevádzke, pričom počas letu dosiahla rýchlosť až Mach 5, teda asi 6 200 km/h. Počas prevádzky zároveň „dýchala“, keďže jej motor využíva veľmi rýchlo nasávaný kyslík na spaľovanie uhľovodíkového paliva.

Strela má svoje obmedzenia a na rozdiel od klasických raketových projektilov funguje najlepšie v hustej atmosfére s množstvom kyslíka, teda letí v nižších výškach, pričom je veľmi ťažké ju včas detegovať a vďaka svojej rýchlosti má ničivú silu aj bez výbušnej nálože.

Lockheed Martin

Motor, ktorého typ je známy ako „scramjet“, vyvinula spoločnosť Northrop Grumman. Dizajn strely sa zakladá na iných prevratných strojoch, ako je napríklad vesmírne lietadlo X-30, X-51 Waverider alebo hypersonická stíhačka X-43.

NASA sa experimentálnych strojov nevzdala dodnes a vyvíja X-59, ktorý dokáže prekonať zvukovú bariéru „potichu“.

Rusi sa nedajú zahanbiť

Program HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) funguje už niekoľko rokov a dostať sa k momentálnym výsledkom nebolo vôbec jednoduché. V tomto snažení ich ale v roku 2019 predbehlo Rusko.

Ich jadrová raketa údajne dosahuje až 27-násobok rýchlosti zvuku, vďaka čomu je prakticky nemožné ju zamerať a pre vysokú schopnosť manévrovania ju dnešné obranné systémy nemôžu zostreliť.

Ak sú tieto tvrdenia pravdivé a Rusko skutočne disponuje zbraňou s takýmito kapacitami, majú ešte USA čo robiť. Hrozí tak, že sa v oblasti hypersonických zbraní rozbiehajú nové preteky v zbrojení, čo neveští nikdy nič dobré, len vyhodené miliardy a potenciálne niekoľko stratených životov civilistov. Armáda USA chce však dostať takéto vybavenie do štandardnej kategórie, informuje Futurism.

Presúva sa front do kozmu?

Spojené štáty nedávno obvinili Rusko aj kvôli vývoju a najmä testovaniu špeciálnej protisatelitnej zbrane, pričom Moskva chcela pôvodne rozšíriť kontrolu zbraní aj do vesmíru. Otestovaný systém údajne manévroval aj v blízkosti americkej družice.

Samostatným problémom je podľa amerických špiónov aj Čína. Tvrdia totiž, že aj ona vyvíja vesmírne zbrane a je momentálne tou najväčšou svetovou hrozbou. Vo vesmíre sa snaží skórovať politické body aj vedeckými a inžinierskymi úspechmi, ako je napríklad ich vlastná vesmírna stanica či plánované pristátie na Mesiaci.

Ilustračná foto. Zdroj: Stratolaunch / Pixabay - Chickenonline / Úprava redakcie

Šéf Vesmírnych síl Spojených štátov generál John Raymond, sa navyše vyjadril, že je Čína pripravená zostreliť spojenecké satelity a blokovať GPS. Nakoľko sú všetky tieto obvinenia reálne a nakoľko len paranoidné výkriky do tmy svetových veľmocí, jasné nie je – obviňujú sa totiž navzájom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú