Siedmich astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v pondelok ohrozoval vesmírny odpad, pre ktorý museli hľadať úkryt v ukotvených kapsulách, informuje SITA. Podľa niektorých správ môžu stáť za vesmírnym odpadom Rusi a ich test protisatelitnej zbrane.

Aktualizácia 16. novembra o 7:00:

Obavy, ktoré sa včera zdali len ako nejasné fámy, sa predsa len potvrdili. Ako informuje Ars Technica, k incidentu sa už vyjadrilo aj Štátne oddelenie Spojených štátov, ktoré potvrdilo test ruskej protisatelitnej zbrane.

Spomínaný test vytvoril až asi 1 500 trosiek dostatočne veľkých na to, aby sme ich mohli sledovať a stotisíce malých úlomkov, ktorých polohu nik nezistí. „Tento test výrazne zvýši riziko pre astronautov a kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ako aj pre iné vesmírne aktivity,“ vyjadril sa hovorca Štátneho oddelenia, Ned Price.

Ostáva pritom otázne a takmer nepochopiteľné, prečo Rusko vykonalo takýto druh ničivého testu, keď má na palube ISS dvoch vlastných kozmonautov. Nie je však vylúčené, že bude Ruská federácia vyvodzovať vo vlastných radoch dôsledky pre vážne ohrozenie ISS, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou.

K incidentu sa napokon vyjadril aj administrátor NASA, Bill Nelson, ktorý test ostro kritizoval. „Ich konanie je bezohľadné a nebezpečné, ohrozujúce aj čínsku vesmírnu stanicu a taikonautov na jej palube,“ pripomenul Nelson, keďže aj nová čínska stanica sa nachádza na podobnej obežnej dráhe.

Pôvodný článok:

Snažia sa ju zničiť?

Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) trosky pochádzali z neznámeho rozpadnutého satelitu. Astronautom stihli povedať o hroziacom nebezpečenstve na poslednú chvíľu. NASA uviedla, že pracuje na identifikácii odpadu, aby mali všetky krajiny zapojené do vesmírneho programu informácie potrebné pri pohybe ich satelitov.

Ako píše portál SPACE, podľa niekoľkých expertov Rusko otestovalo svoju novú protisatelitnú zbraň. Malo ísť o raketu, ktorú odpálili zo Zeme a zasiahla starý sovietsky satelit Kosmos-1408, ktorý nefungoval už niekoľko rokov a do vesmíru sa dostal ešte v roku 1982.

Thomas Pesquet/Flickr/NASA/ESA

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedla, že astronauti sa ukryli v kapsulách pre prípad, že by museli rýchlo ujsť. Neskôr však posádka normálne pokračovala v činnosti. „Priatelia, u nás je všetko ako obvykle,“ tweetoval ruský astronaut na ISS Anton Škaplerov.

Odpadu neustále pribúda

Experti sledujú približne 20-tisíc kusov vesmírneho odpadu vrátane starých a nefunkčných satelitov. Minulý týždeň sa úlomok zo starého čínskeho satelitu, ktorý bol v roku 2007 terčom raketového útoku, dostal nepríjemne blízko k ISS. Hoci sa neskôr ukázalo, že nepredstavuje žiadnu hrozbu, NASA aj tak nechala presunúť vesmírnu stanicu. ISS je v súčasnosti domovom štyroch Američanov, jedného Nemca a dvoch Rusov.

Odborníci neskôr potvrdili, že obežná dráha starého sovietskeho satelitu je podobná dráhe Medzinárodnej vesmírnej stanice a ak Rusi skutočne otestovali svoju protisatelitnú zbraň práve na ňom, mohli vytvoriť mračno nebezpečných trosiek.

DARPA.mil

Známy astronóm Jonathan McDowell napokon poznamenal, že teória sa pomaly premieňa na reálnu možnosť a že za oblakom trosiek zrejme naozaj stoja Rusi. Nejde pritom o prvý incident v tomto roku, kedy Rusi Medzinárodnú vesmírnu stanicu ohrozili. Už dvakrát sa im podarilo ju nešťastne roztočiť a vychýliť z pôvodnej orientácie – najprv vďaka novému modulu Nauka, následne kvôli chybnej kozmickej lodi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú